Světadíl Tropické ostrovy

Bali

Bali

Ostrov Bali představuje vyhledávanou turistickou destinaci. Zdejší známá lázeňská střediska a letoviska navštíví každoročně milióny lidí. Přicházejí sem surfovat, slunit se na krásných plážích a prozkoumat místní džungli. Bali rozhodně představuje prvotřídní turistický cíl pro ty, kdo chtějí strávit dovolenou (Pokračování textu…)

Curacao

Curacao

Curacao, který je považován za jeden z nejlepších tropických ostrovů v Karibiku, je součástí Nizozemska. Hlavní město Willemstadt je postavené v holandském stylu, ale celá okolní krajina je tropického rázu. Jsou zde pláže, které přímo vybízejí k opalování, a panuje zde také velice čilý noční život. Ostrov si sice rozhodně (Pokračování textu…)

Boracay

Boracay

Boracay je filipínský ostrov, který je pouhých 9 km dlouhý a uprostřed jen 1 km široký. Je opojnou směsí slunce, písku, příbojových vln a tropických nápojů. Den zde můžete strávit popíjením různých tropických a ovocných koktejlů, opalováním se, hrou na pláži a báječným relaxováním. Na Boracay naleznete (Pokračování textu…)

Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy

Tyto ostrovy leží cca 100 km západně od Maroka a Západní Sahary. Souostroví Kanárských ostrovů patřících pod Španělsko zahrnuje dohromady šest ostrovů, a to El Hierro, Fuerteventura, Gran Canaria, La Gomera, La Palma, Lanzarote a Tenerife. Největší z nich je právě Tenerife, na němž leží i hlavní město Santa Cruz de Tenerife. Na druhém místě následuje Fuerteventura a poté Gran Canaria, kde je také druhé hlavní město Las Palmas de Gran Canaria, které se s městem Santa Cruz po jednotlivá období střídá v titulu hlavního města.

Kanárské ostrovy jsou natolik zajímavé, že jsme jim věnovali samostatný web – www.nakanarskeostrovy.cz, pokud budete chtít více informací než na této stránce, máte možnost.

Ostrovy

Nejosídlenějším ostrovem s téměř miliónem obyvatel je rovněž Tenerife, ale následuje Gran Canaria s takřka 850 000 obyvateli a druhý největší ostrov Fuerteventura má jen něco přes 100 000 obyvatel. Celkově na ostrovech žije trvale více než 2 milióny obyvatel. Španělé jsou náležitě hrdí nejen na turistický výkvět této oblíbené turistické destinace (hlavně pro Evropany) a vystavěli tu proto řadu luxusních hotelových středisek, které připomínají ráj na zemi. Avšak ne vždy jde zdaleka o cenově nedostupné služby. Název souostroví pramení z latinského slova canis, jež označuje psy. V minulosti byly podle legendy ostrovy hlídány právě těmito zvířaty a tito psi byli údajně obrovští.

Letišť je tady hned několik a zpravidla se odkudkoli dostanete zrovna do Vaší destinace ne zrovna levným taxíkem. Důležitá strategická místa jsou spojená dálnicemi, kde se po jednotlivých úsecích platí mýtné. Funguje tu logicky také lodní doprava, která zajišťuje provoz mezi jednotlivými ostrovy. Veřejným autobusem jezdit nedoporučujeme, pokud to tady neznáte, protože nejsou označené nikoli pouze zastávky, ale v podstatě ani neexistují jízdní řády.

V městečku Maspalomas na ostrově Gran Canaria sídlí světově proslulé gay centrum Jumbo, kam jezdí hlavně cizinci. Skládá se z velkého náměstí obklopeného čtyřpatrovým rezortem, v němž sídlí zejména gay friendly podniky. A v noci tu to jen žije včetně několika travesti kabaretů s hosty mnoha národností. Je ovšem potřeba mít se před určitými existencemi na pozoru, přestože Kanárské ostrovy se všeobecně s chudobou zdaleka nepotýkají.

Jí se zde hlavně banány, olivy a kukuřice, které tu také rostou, a pěstuje se zde dokonce tabák, pročež jsou k dostání cigarety na ostrově poměrně levně oproti jiným západním lokalitám.

Moře jsou občas divoká, pláže krásné a čisté, povětšinou s bílým pískem, ale vyskytuje se také černý. Pro návštěvu míst na koupání musíte obvykle projít nějakým hotelovým komplexem, což sice zpoplatněno není, ale hledá se to dost špatně, pokud nemáte mapu. Vane tu suchý nebo vlhký vítr (občas nepříjemně) a počasí je po celý rok příznivé. Na plážích bývá docela dost stánků s občerstvením a často je tu k dostání typická zmrzlina. Potraviny jsou ve srovnání k evropským standartům mírně dražší, zřejmě kvůli dopravování z jiných zemí (ostrov není zcela soběstačný a je závislý na dodávkách z okolních států).

Obyvatelé ostrova jsou velmi přátelští, obvykle s Vámi rádi komunikují, aniž by Vás znali, a nemusíte zrovna mluvit španělsky.

Kvůli poměrně příznivé ekonomické situaci na ostrovech vůči hospodářskému průměru v ostatním Španělsku zde žije řada přistěhovalců, zejména Arabů. Na ty je potřeba dávat si pozor, protože nejenže zabírají pracovní místa, ale obvykle se ani nechovají zrovna slušně. Expanduje zde rovněž řada cestovních kanceláří mající sídla zejména v Německu, Belgii nebo Holandsku. Mají tu svá hojná zastoupení, proto můžete narazit na množství zejména německy mluvících (nejenom) turistů.

Jednotlivá letoviska nejsou ani tak příliš historická, jako spíše turistická a postavená teprve nedávno. Za účelem dovádění a dovolenkového relaxu však tyto moderní apartmány nabízejí nekonečný výčet nabídek kulturního i sportovního vyžití (standartem bývá, že se Vám v hotelech věnují animátoři).

Phuket

Phuket

Phuket je největším a patrně nejslavnějším thajským ostrovem, který tím pádem nabízí dostatek prostoru pro všechny návštěvníky. Najdete zde vše potřebné, ať již jde o pláže, možnosti potápění, skvělé jídlo i zajímavou kulturu. Ostrov Phuket leží v Andamanském moři a jedná se vlastně o provincii v jihozápadním Thajsku. Má poměrně malou rozlohu, přesto zde žije přes 250 000 obyvatel.

Pláže

Hlavním lákadlem jsou pochopitelně pláže s bílým pískem, které zasahují jižní a západní pobřeží. Každá pláž je jiná, počínaje luxusními letovisky Surin a Ao Bang Thao po rodinně orientované Rawai či hříšné město Patong nebo kulturně bohaté hlavní město Phuket. Dalšími zajímavými místy pak jsou národní parky na severu ostrova, které lze bez nadsázky označit za svatyně volně žijících živočichů.

Nejdelší a nejkrásnější pláží Phuketu byla donedávna pláž Patong, ovšem rozvoj cestovního ruchu ji poněkud pozměnil na rušné centrum aktivit. Dnes je to tedy letovisko, určené pro lidi, kteří si chtějí užít thajskou zábavu a mnohé zdejší aktivity. Pravda, klidu si zde moc neužijete.

Velký počet pláží naleznete zejména na západní straně ostrova. Tyto pláže jsou čistě veřejné a nikdy nepatřily soukromým osobám, proto zde ani hotely žádné pláže nevlastní a neprovozují je za poplatek. Proto se můžete koupat i v blízkosti těch nejluxusnějších hotelů. Servis pláží pro opatření drobného občerstvení, k zapůjčení lehátek nebo slunečníků je však téměř všude zabezpečen.

Nejdelší a nejznámější pláží je Patong Beach. Mimo výše vytipované rodinné aktivity tady najdete k dispozici i možnost občerstvit se u řetězců známých světových značek. Výrazné zastoupení tu má také bohatý noční život s mnoha bary a restauracemi. Uchýlila se zde rovněž spousta cizinců pro strávení důchodového odpočinku. Z výše vypsaných důvodů není tedy vhodná pro ty, kteří nemají rádi příliš ruchu.

Surin Beach najdete asi 20 minut jízdy autem z letiště. Jsou na ní přítomné ty nejdražší hotelové komplexy na celém ostrově. Přesto se tady dá najít i levnější ubytování. Vzhledem k tomu, že moře u pláže je velmi bujné a vyskytují se tu vyšší vlny, koupat se zde mohou jen zkušenější plavci nebo se v moři vyřádí spíše surfaři.

Poněkud klidnější pláží s bílým pískem a méně divokou vodou je Kata Beach. To ale platí jen mimo období monzunových dešťů. To je pak plavání a surfování vhodné tak, jak je popsáno v předchozím případě. I zde můžete zavítat do spousty barů či restaurací nebo obchůdků se suvenýry.

Poslední trochu známější pláží je Karon Beach. Je pojmenována podle městečka, které se nachází po celé její délce. Najdete ji v blízkosti první nejznámější pláže. Dříve zde chodili lidé hlavně za seznámením a pletkami, ale v poslední době si letovisko snaží udržet pověst místa vhodného hlavně pro rodinné dovolené.

V r. 2004 bylo na ostrově Phuket velmi silné tsunami, ale provoz všech pláží je nyní v bezvadném stavu a ty byly po vzniklém nepořádku obnoveny. Byl na nich rovněž vybudován moderní systém včasného varování před takovým novým hrozícím nebezpečím, protože každá z těchto pláží je vybavena poplašnými věžemi se sirénami a jsou zřetelně vyznačeny i všechny únikové zóny.

 

Počasí

Nejlepší období pro cestu do Phuketu je jednoznačně od prosince do března, kdy zde počasí není tak vlhké a teploty se zde pohybují mezi 24-32°C a celkově je počasí pohodové a příjemné. Vyšších teplot se zde návštěvníci dočkají od dubna do května, kdy rtuť teploměru může vystoupat až na 36°C. Červen, červenec a srpen jsou pak spíše obdobím, kdy jsou zde poměrně časté bouřky a bouřkové přeháňky a konečně pravé období dešťů zde nastává v září a říjnu.

Návštěvníci z celého světa sem cestují za odpočinkem i dobrodružstvím, takže toto místo patří k nejpopulárnějším destinacím v Thajsku. Částečně je to i díky výjimečnému klimatu, které zde panuje.

Doprava

Doprava na Phuket není nijak složitá, protože vzhledem k jeho velikosti a popularitě sem míří řada mezinárodních letů. Letiště v Phuketu je druhým největším v Thajsku, ale je možné se sem dopravit i autobusem z Bangkoku, což je pochopitelně levnější varianta.

Phuket

Hlavní město Phuket leží na jihovýchodním pobřeží ostrova v malebné zátoce. Architektura města odráží jak vliv čínských přistěhovalců, tak i vliv portugalské estetiky a ve výsledku je pěkným kontrastem k tradičnímu thajskému stylu. V současnosti zde však vládne boom hotelů, restaurací, masáží, spojených s rostoucím cestovním ruchem posledních let.

Rawai

Chcete-li však spíše poznat životní styl zdejším domorodců, vydejte se do vesničky Rawai, kde žije kmen Mokenu, kmen “mořských cikánů”. Jejich kořeny sahají na ostrov Andaman a Nicobar a zůstávají do dnešních dnů věrni svým zvykům a tradicím. Nachází se zde malý rybářský přístav i pláž pokrytá kokosovými palmami. K pronajmutí jsou zde lodě, na nichž se dopravíte na blízké ostrovy. Turisté zde mohou navštívit pláže Nai Harn s báječným Phuket Yacht Club Hotelem, Kata Noi, Karon Noi nebo hlavní pláž Patong Beach, ležící jižně od Hat Rawai.

Cestou k Rawai si dávejte pozor, můžete spatřit botanickou raritu – přes šedesát let starou kokosovou palmu, jejíž kmen se postupně rozdělil na čtyři části.

Další místa

Cestujete-li s dětmi, zkuste navštívit akvárium v Phuketu, kde jsou k vidění exotické druhy ryb, mořské želvy, krabi i hvězdice. Mořské želvy mohou cestovatelé pozorovat i v oblasti národního parku Hat Nai Yang, kam v noci připlouvají klást vejce. Pokud však chcete shlédnout i suchozemské tvory, severovýchodní část ostrova Khaou Phra Thaeo Game Reserve je ideálním místem, kde žijí buvolové, divoká prasata, sloni, opice i mnohé druhy tropických ptáků. Také se zde turisté mohou projet po deštném pralese nebo si jen tak vychutnat klid a pohodu u vodopádů Ton Sai či Bang Pae.

Mnoho lidí na Phuket přijíždí zejména kvůli potápění. Jednak zde mohou absolvovat některý z potápěčských kurzů a získat certifikát, jednak mohou již s certifikátem navštívit národní park Similan Islands, který přitahuje právě potápěčské nadšence. Snadnou alternativou potápěni je však šnorchlování, k němuž není zapotřebí certifikát, a čisté zdejší vody pro ně skýtají vynikající podmínky.

V severní části Phuketu se nachází Thalang, který láká řady turistů, a to zejména díky proslulému chrámu Wat Phra Thong. Hlavní atrakcí chrámu je polovina sochy Buddhy. Chrám pochází z konce 18.století, ale socha byla poničena v průběhu barmské invaze a polovina v této době zmizela.

Ubytování

Phuket nabízí celou řadu možností pro ubytování. Můžete si vybrat některý z luxusních hotelů, jako například dokonalý Trisara Phuket, který nabízí chrámový styl, klid a idylu útesů a palem. Naopak Resort Chava u pláže Surin je skvělou volbou pro rodiny s dětmi. Střední cenovou hladinu pak může reprezentovat Pen Villa Hotel v Patongu nebo Outrigger Laguna Phuket Beach Resort, ležící přímo u pláže. Rušnější prostředí pak nabízí Lofts Boutique Hotel. Na maximální pohodlí hostů pak myslí například v Patong Princess Hotelu pár minut od pláže Patong.

Jídlo a pití

Phuket je však populární také i díky své nezaměnitelné kuchyni. Byla by velká škoda navštívit tento ostrov a neochutnat některou z proslulých místních specialit, jako je například Tom Yam Goong což je, stručně shrnuto, směs pikantní krevety a kyselé polévky. Tento pokrm patří k nejoblíbenějším v Thajsku vůbec. Existuje i celá řada variací, které používají například kuřecí či vepřové maso nebo mořské plody. Nejdůležitější součástí je však právě ona zmíněná polévka, vyráběná z kokosového mléka, red chilli, hub, bylin a koření. Indickou stopu můžete objevit například v Massaman Curry, které spojuje kari s kokosovým mlékem, limetkovým džusem či bazalkou, arašídy a rajčaty. Čínským příspěvkem do místní kuchyně je Dim Sum, který může obsahovat jak krevety, tak i vepřové maso nebo zelené fazole.

Za zmínku a hlavně za ochutnání stojí bezpochyby také Por Pia, jarní thajská roláda, plněná masem, zeleninou, krevetami a rýžovými nudlemi. Kulinářským zážitkem pak nepochybně bude Satay. Výběr je zde více než pestrý a luxusní je především arašídová omáčka, která je perfektním spojením rybí omáčky, zázvoru, jalapeňos, zelené cibule, pepře, arašídového másla, sezamového oleje, limetkové šťávy a kokosového mléka. Satay, ať již kuřecí, vepřové nebo hovězí prostě musíte ochutnat.

A na konec ještě sladká tečka – Roti palačinka. Jde o unikátní thajskou variantu sladké palačinky. Těsto je víceméně klasická směs mouky, vajec a kondenzovaného mléka, jako náplň můžete zvolit plody, které máte rádi. Vynikajícím doplněním je husté kokosové mléko nebo zmrzlina.

Ostrov Phuket je vhodným místem pro turisty s různými finančními možnostmi. Nabízí jedny z nejlepších pláží na světě, ale i vzrušující plavby na člunu například na slavné Phi Phi ostrovy či klidné plavby v zálivu Phang Nga, kde dramaticky vystupují z vody krasové vápencové útesy. Pro ty hosty, kteří touží po romantice, skýtá různá utajená zákoutí.  Nadarmo nebývá označován za perlu Andamanských ostrovů.

Provozování turistických a sportovních aktivit

Na ostrově Phuket je podporováno mnoho aktivit pro volný čas a jeho trávení při dovolených. Jejich ceny jsou většinou na přijatelných úrovních a nabízeny nesčetným množstvím místních cestovních kanceláří a hotelů. Vykonávání těchto zájmů je přitom nabízeno na velmi profesionální úrovni a s ohledem na bezpečnost při jejich realizaci. Můžete si zde tak zahrát golf nebo minigolf, potápět se či šnorchlovat, rybařit, jezdit na vodních lyžích, dokonce i jezdit na slonovi, na kajaku, věnovat se horolezectví, projíždět se na raftu nebo na obyčejném kole, anebo provozovat trekking.

5 věcí, které je třeba bezpodmínečně nutné na Phuketu podniknout

 1.  Návštěva zátoky Phang Nga
  Jedná se o místo se spektakulárními scenériemi, které je ideální navštívit zejména při východu nebo západu slunce. Je to jedinečná oblast na koupání, kde je voda pohádkově smaragdově zelená. Bude se Vám zdát, že sníte, ale jste ve skutečnosti v pozemském ráji, kde se natáčely i slavné scény z filmů o Jamesi Bondovi.
 2. Phuketské staré město
  Čínské a portugalské netradiční obchůdky na nejméně oblíbených místech Vás možná překvapí a potěší Vás v samotném srdci jinak zdánlivě spícího provinčního města. Domy jsou stavěné většinou starodávnou čínskou architekturou. Očekávejte nečekané a rozhodně si nezapomeňte fotoaparát nebo kameru.
 3. Noční život v ulici Bangla
  Když zajde slunce, je určitě třeba zajít do Bangla. Je důležité mít zároveň na vědomí, že jen se smyslem pro humor a otevřenou myslí můžete zažít nějakou zábavu. S exotickými slečnami i poněkud extravagantními chlapci tu můžete například při popíjení piva prožít neobvyklé chvíle, na něž nikdy nezapomenete. Být obezřetný se v tomto případě ale jistě vyplácí.
 4. Kabaretní show u „Simona“
  Jedná se zřejmě o největší travesti kabaretní show, jakou zde můžete v okolí najít. Se „zpěváky“, které tento kabaret nabízí, ani nepoznáte, že jde o muže. Jsou totiž dokonale převlečení a namaskovaní. O takových figurách si mohou ženy leckdy nechat jen zdát.
 5. Chrám Wat Chalong
  Wat Chalong je jeden z nejdůležitějších chrámů na Phuketu a navštěvován ročně tisíci cizinců. Je vystavěn jako typická pagoda a rozvěšené jsou na něm stovky skleněných kousíčků. Má zajímavou historii a je spirituálním centrem ostrova. Pokud neučiníte návštěvu tohoto fascinujícího posvátného místa, jako byste z Vaší dovolené nic neviděli.

 

Vanuatu

Vanuatu

Vanuatu jsou ostrovy, nacházející se západně od Fidži. Souostroví Vanuatu tvoří 83 ostrovů a všechny nabízí fantastickou přírodu, deštné pralesy, možnosti báječného potápění, spoustu ryb a nezapomenutelnou tichomořskou pohostinnost. Turisty zde příjemně překvapí ceny, které jsou mnohem nižší než na ostatních známých ostrovech Pacifiku. Je to patrně způsobeno tím, že tyto ostrovy ještě nejsou turisticky tak známé, ačkoliv to ještě neznamená, že zde nenajdete ráj. Ba naopak, čím méně lidí zde potkáte, tím více si zdejší krajinu užijete.

Možná budete mít problém se domluvit s místními obyvateli, protože v rámci ostrovních skupin mají mnohé kmeny vlastní kulturní tradice a jazyk.

Zdejší počasí

Díky krásnému tropickému klimatu je zdejší počasí příjemné po celý rok, ale nejlepší doba pro návštěvu je od dubna do října. Touto dobou jsou zde obvyklé příjemné teploty 18-28°C. V listopadu až březnu je zde spíše období dešťů, i když přeháňky jsou spíše krátké. Celoroční teplota vody je 22-28°C, takže ať sem přicestujete kdykoliv, plavání si vždycky užijete.

Cesta na ostrov

Cestovat sem je pak nejlepší letecky, přičemž obvykle sem létají letadla z Austrálie. Vanuatu je vzdáleno cca 4 hodiny letu od východního pobřeží Austrálie. Přímé lety jsou realizovány z Brisbane, Sydney a Melbourne na mezinárodní letiště Baurfield na ostrově Efate, vzdálené asi 10 min od přístavu Port Vila. Do Port Vila se dostanete buď taxíkem nebo kyvadlovou dopravou. Přímé lety jsou však možné i do Espiritu Santo, ráje potápěčů, nebo na ostrov Tanna.

Vanuatu je tichomořské souostroví, které dokonale narušuje zažité představy o výletních lodích a okázalých letoviscích. Čekají zde spíše opuštěné pláže, starobylá kultura a drsná příroda. Ale ani o další zážitky zde není nouze. Mimo jiné zde můžete vylézt na kráter a podívat se do magmatem naplněné aktivní sopky Mt Yasur. Kde jinde máte takovou možnost?

Vanuatu, jedno z nejšťastnějších míst na světě

Ve skutečnosti bylo Vanuatu zvoleno jako jedno z nejšťastnějších míst na světě. Toto místo dokonce inspirovalo slavného autora J.A.Michenera k napsání klasického románu Talses of the South Pacific.

Kontrast mezi moderními rekreačními středisky a starou tradiční kulturou je zajímavý a pozoruhodný. Tradiční vesnice ukryté v kopcích dodnes ukrývají jedinečný způsob života. Ostrovy Vanuatu jsou zkrátka místem, kde můžete prožít dobrodružství nebo jen tak relaxovat u bazénu, podle své chuti. Plážové chatky mohou stát vedle luxusních hotelů, zkrátka si zde najde každý svůj vlastní styl.

Ubytování na ostrově

Pokud jde o možnosti ubytování, je Vanuatu v tomto směru poněkud problematičtějším místem. Je zde poměrně dost levných hotelů, je však možné si tu pronajmout dům či byt nebo využít omezené možnosti sdíleného ubytování. Příkladem příjemného a přitom jednoduchého ubytování mohou být Rocky Ridge Bungalows, které nabízí prosté, ale pohodlné bungalovy s výhledem na moře. Naopak Havannah je luxusní letovisko, vhodné i pro rodiny s dětmi, kde si mohou hosté vybrat některou z útulných zahradních vil s dokonalým komfortem. Příjemnou variantou zařízení střední kategorie může být třeba hotel Espiritu v Luganvillle.

Ochutnejte

Na celém ostrově si místní obyvatelé stále udržují svou tradiční stravu. Ta je založena z velké části na rýži, která tvoří základ mnoha jídel. Mezi další oblíbené potraviny patří kořen taro, brambory yamy, i kokosové ořechy. Místní specialitou, která se stává stále vzácnější, je Krab kokosový, který však postupně vymírá, nebo Lap Lap, což jsou banány pokryté kokosovým krémem, vařené často s kuřecím masem či rybami.

Vliv francouzské kuchyně je velmi silný. Chcete-li si vychutnat některé francouzské speciality, měli byste navštívit restauraci Le Jardin des Saveurs v Lunagville, kde si můžete dát delikatesy, jako humři, hlemýždi či krevetky. Jedinečným zážitkem pak bude jídlo v The Barge Floating Restaurant v hlavním městě Port Vila.

Pokud jde o drinky, velká část nápojů se dováží z Austrálie či Nového Zélandu, ale typickým pacifickým nápojem je kava, která má velmi uvolňující účinek a na Vanuatu je silnější než v jiných zemích jižního Pacifiku. Mnozí místní obyvatelé pak milují zdejší pivo Tusker či Vanuatu Bitter. A pozor – pít na Vanuatu kohoutkovou vodu zde však může být nebezpečné.

Nenechte si ujít

Hlavní město Port Vila jednoznačně zaujme společným koloniálním vlivem Francie a Británie. Kupříkladu strava je ovlivněna spíše francouzskou kuchyní, ale jazyk je silně ovlivněn angličtinou. Severně od Port Vila se nachází lokalita světového dědictví Území náčelníka Roi Maty, který se pokusil sjednotit kmeny a vládnout jim v míru. Dnes zde najdete Národní muzeum i kulturní centrum. Port Vila leží na hlavním ostrově Efate, který je současně také ostrovem nejrozvinutějším.

Vanuatu je oblíbenou destinací pro milovníky potápění. Čekají je zde podmořské tunely, jeskyně i grotty. Je také možné se potopit k lodi SS Prezident Coolidge, která se potopila během druhé světové války.

Nedaleko ostrova Tanna leží Mystery Island, který je z větší části neobývaný, pouze dvakrát týdně zde přistává letadlo s návštěvníky, kteří se rádi projdou po zlatavých plážích, šnorchlují nebo se zajdou podívat do džungle. Je to příjemné a odlehlé místo pro návštěvu. Pro šnorchlování je však ideální zejména mořská rezervace Hideaway Island Marine Reserve. Nezapomeňte také poslat vodotěsnou pohlednici zdejší podvodní poštou.

Mezi další vodní sporty, které jsou zde poměrně rozšířené, patří kitesurfing nebo parasailing. A pochopitelně spousta lidí sem míří za rybolovem. Ten je zde velmi populární a dokonce se zde během roku pořádá mnoho soutěží. Příležitostní rybáři si mohou zaplatit rybářskou výpravu, kde mohou ulovit třeba mečouna.

V letoviscích Vanuatu mohou také turisté sledovat rané bungee-jumpingové techniky v rámci tradičních Nagholských obřadů.

Velmi zajímavou atrakcí je prohlídka kmenových vesnic, kde se návštěvníci dozvědí spoustu informací o životě a historii této země a dokonce také o kontroverzní otázce kanibalismu. Na některých místech se můžete setkat přímo s náčelníkem kmene.

Mezi nejznámější turistické cíle patří proslulé vodopády Mele Cascades, které jsou snadno dostupné. V okolí se pak nachází džungle, které lákají k pěším výletům.

Ostrovy Vanuatu jsou perfektním místem pro objevování a pro nová dobrodružství. Jsou však ideální pro osvobození se od stresu a napětí civilizace, je prostě snadné se ponořit do bohaté a autentické kultury ostrova, vytvořit si nové přátele a sdílet radosti s místními obyvateli.

Souostroví Vanuatu

Jinak úředně Vanuatská republika, je velmi bohaté na používání jazyků. Úředními jazyky jsou tady hned tři, a to francouzština, angličtina a bislamština, ale jinak se tu hovoří více než 100 jazyky. Přestože se jedná o soubor zhruba 83 ostrovů a ostrůvků, seskupených do tvaru písmene Y, žije zde jen něco málo přes 240 000 lidí, a je tedy co říci, že bude kolikrát asi hodně těžké se na čemkoli s kýmkoli domluvit. Většina obyvatel totiž ovládá dobře jen ten svůj jazyk.

Během tisíciletí před evropskou kolonizací osidlovaly souostroví různé melanéské etnické skupiny – z toho vyplývá dnešní již zmíněná mimořádná jazyková rozmanitost. Mezi 11. a 15. stoletím na ostrovy připlouvali Polynésané. Prvními Evropany na Vanuatu byli už Španělé (v r. 1605), Francouzi (1768) a Angličané; James Cook pojmenoval v r. 1774 ostrovy názvem Nové Hebridy. V 19. století se pak na Vanuatu usazovali převážně Britové a Francouzi; v r. 1906 Velká Británie a Francie ustavily na ostrovech společnou vládu (kondominium). Společnost je dodnes rozdělena na anglofonní a frankofonní Vanuaťany (takovýmto Melanésanům se říká Ni-Vanuatu). Po japonské invazi na Šalomounovy ostrovy v r. 1942 vybudovalo na největších ostrovech Nových Hebrid, mezi které patří Efate a Santo, své základny americké námořnictvo. Těmito základnami prošlo na půl miliónu vojáků.

Nové Hebridy získaly nezávislost na Francii a Spojeném království dne 30. 7. 1980 a jméno státu bylo změněno na Vanuatu (v jednom z jejích jazyků znamená „Naše země“). Vanuatu je jednou z 50 nejméně rozvinutých zemí světa – v žebříčku HDP je na 207. místě ze 233 ekonomik. V roce 2008 bylo však Vanuatu zároveň vyhodnoceno jako místo, kde žije nejšťastnější národ na světě.

Vanuatu se bohužel nachází v seizmologicky aktivní oblasti s následným rizikem tsunami a ve velké části země hrozí také nebezpečí onemocnění malárií. Působí tady několik činných sopek, z nichž k nejznámějším patří Lopevi, Marum a Benbow. Zvláštností je sopka Gaua, jejíž kráter vyplňuje jezero Letas. Globálnímu oteplování je pak přičítáno postupné zvyšování mořské hladiny a pohlcování některých vanuatských ostrovů.

Vanuatu se rozkládá v oblasti, kde vládne především vlhké tropické a rovníkové klima. Teplota se zde pohybuje mezi 22–27 °C. Někdy ročně spadne až 2000 mm srážek. Na jihu se na rozdíl od severu dá zřetelněji rozlišit období dešťů a sucha. Během období dešťů představují poměrně velké nebezpečí tajfuny.

Rostlinstvo na severu se podstatně liší od flory na jihu. Na severu převládají spíše tropické lesy, v nichž rostou santalové stromy, stromové kapradiny a týky. Na jihu se ale rozprostírají savany se suchými lesy, kde rostou vzácné stromy kauri. Pokud jde o faunu, na ostrovech nežije příliš mnoho savců. Najdete zde pouze hlodavce, zdivočelá prasata, poletuchy nebo netopýry. Značnou převahu tu mají spíše různí ptáci, protože Vanuatu je pro ně domovem asi pro 50 druhů (holubi, hrdličky, drozdi, papoušci nebo pěnkavy). Plazi jsou zde zastupováni v podobě gekonů a jiných menších ještěrů.

Vraťme se ještě k obecným údajům ostrovního státu. Je až kupodivu, že křesťané tvoří více než 80 % veškerého náboženského vyznání obyvatel. Správně je území děleno na 6 provincií a hlavním městem je tu Port Vila s pouhými 36 000 obyvateli. Platí se zde jednotkou vatu. 100 VUV je asi 22 Kč.

Co se týče hospodářství, hlavní zde pěstovanou plodinou je kokosová palma. Pěstují se tu také ale citrusy, cukrová třtina, banány, chlebovník, kakao, káva, jamy, kukuřice, taro nebo vanilka a různé druhy zeleniny. Důležitým pro ostrov a rovněž pro vývoz je pak rybolov a následné zpracování ryb v hojném potravinářském průmyslu.

Pro nutné případy souvisejícími s řešením administrativním nebo obchodních záležitostí je potřeba obracet se na konzulát v australské Canbeře nebo Sydney.

Réunion

Réunion

Réunion je malý ostrov, který leží v Indickém oceánu na východ od Madagaskaru. Není až tak známý a návštěvnost není tedy tak vysoká jako na ostatních ostrovech Indického oceánu. Patří k jednomu z nejneobvyklejších ostrovních rájů na planetě. Přitom se zde nachází spousta pozoruhodností, které by mu mohly zajistit světovou proslulost. Přesto však zůstává neobjeveným tajemstvím pro většinu světa, s výjimkou Francouzů, kteří jej považují za součást vlastní země. Ačkoliv jste tedy více než 9000 km daleko od Paříže, vstupujete vlastně oficiálně do Réunionu. Cesta z letiště Charles de Gaulle nonstop do Réunionu trvá déle než 11 hodin.

Réunion je francouzským zámořským územím, které nabízí fascinující směsici kreolských, afrických, indických, čínských i francouzských vlivů, které vznikly během staletí díky přistěhovalectví. To je také příčinou výrazné multientické atmosféry na ostrově. Nedílnou součást sociální struktury ostrova tvoří kulturní rozmanitost. Nalézt je zde možné řadu architektonických pokladů, historických památek, nádherných církevních i koloniálních budov a také je možné navštívit mnoho festivalů, které umožňují lépe poznat místní kulturu. A neschází pochopitelně ani špičková muzea, která návštěvníky seznámí s místní historií a životem na ostrově.

Réunion počasí

Podnebí je zde tropické a vlhké. Léto zde trvá od prosince do března a průměrnou teplotou je 26°C, zima pak trvá od dubna do listopadu a průměrná teplota dosahuje na pobřeží cca 20°C. Na druhou stranu teplota vody zde málokdy klesne pod 23°C. Rizikovým obdobím jsou měsíce od prosince do února, kdy zde probíhá cyklónová sezóna.

Pod drobnohledem

Jde o vulkanický ostrov, pokrytý velkými krátery, uvnitř nichž se nachází celé vesnice. Je to zcela jiný svět, než jaký můžete spatřit na plážích a útesech pobřeží. Uvnitř se mění klima, snižuje se zde teplota, a dostanete se záhy do svěžího deštného prales, kde se nachází velkolepé vodopády. Mafate, je první z těchto tří míst, dostupné pouze pěšky po turistické stezce, dalším je Salazie, plné vodopádů a řek uprostřed bujné vegetace, a pak Cilaos s podivuhodnou alpskou vesnicí na úpatí hory. Na ostrově je možné uskutečnit výlet helikoptérou, který vám poskytne celkový pohled na tato neobvyklá města.

Zelený Réuninon s primitivními lesy kontrastuje s modrými lagunami Saint-Gilles, Saint-Leu a Saint-Pierre, i s 30 km zlatých písčitých pláží podél pobřeží. Na ostrově se mohou návštěvníci pokochat i zahradami, plnými tropických květin. Velmi zajímavé budou pro turisty i kreolské chatrče, kterých na ostrově najdete nespočet.

Ostrov Réunion nabízí výjimečně rozmanitý terén, takže není překvapením, že aktivitou číslo jedna je zde turistika. Turisté zde najdou jednoduché přírodní stezky lesem, ale i náročné vícedenní trasu a ikonické vrcholy, včetně Piton des Neiges s výškou 3 071 m, která je významnou turistickou atrakcí s více než 150 zaznamenanými erupcemi. Na vrchol této sopky lze vylézt a k dispozici je i horská chata, pro ty, kdo zde chtějí zůstat přes noc a ráno si vychutnat východ slunce.

Užijte si to tu

Pokud však turistika není tím, co vás láká, Réunion nabízí mnohem více aktivit, jako paragliding, kaňoning, jízdu na horském kole, rafting i jízdu na koni. A ačkoliv primárně není tento ostrov typickým cílem pro potápěče, na západním pobřeží se i pro tento sport najdou příležitosti. Toto místo je však také známé hojným výskytem žraloků a jejich útoků, takže plavání a surfování je zde povoleno pouze na plážích, chráněných sítěmi či lagunami.

Réuninon může na návštěvníky působit doslova magickým dojmem. Vystupuje z oceánu jako čedičový štít, zahalený do zeleně. Rozmanitost krajiny je ohromující. Čekají zde úžasné hory, smaragdové lesy, působivé vodopády, panoramatické výhledy, ale i energická pobřežní města a bílé či černé pískové pláže. A pochopitelně nelze nezmínit fantastickou Piton de la Fournaise, jednu z nejdostupnějších aktivních sopek na světě. Koneckonců Réunion není nadarmo nazýván Havají jižní polokoule. Kromě toho jsou zde i tři krátery, kaldery, kde žijí lidé.

Navštivte

Hlavní město ostrova, Saint-Denis, je největším francouzským městem mimo Francii. Zaujme francouzskou koloniální architekturou a svěžími zelenými zahradami.

Méně známé, ale neméně zajímavé místo je pak obec Hell-Bourgh, která se řadí mezi nejkrásnější francouzské vesnice.

Na severu ostrova se nachází jedno z nejkrásnějších míst, vyhlídka Le Maido, nacházející se nedaleko Cirque de Mafate, kde se před očima okouzlených návštěvníků otevře ohromující výhled na západní pobřeží Réunionu.

Přímo povinností návštěvníků ostrova je cesta k místním vodopádům. Mezi ty nejkrásnější patří Bassin des Aigrettes v Saint-Gilles Les Bains nebo Cascade de Bras Rouge v Cialos, či Delices v Sainte-Suzanne a Takamaka v Saint Benoit.

Neméně poutavá jsou zdejší muzea, jako La Saga du Rum, tedy muzeum věnované rumu, umístěné v srdci nejstarší destilérky na ostrově, Sanit-Pierre, kde se návštěvníci mohou dozvědět mnohé o výrobním procesu jednoho z tradičních alkoholických nápojů na ostrově. Prohlídka je pak zakončena ochutnávkou místních produktů.

Fascinující je také Aquarium de la Reunion, které má obsah 600 000 litrů vody a které obsahuje impozantních 500 druhů ryb a jiných mořských živočichů. Mořský život ve vodách kolem ostrova je velmi bohatý a poměrně oblíbené jsou organizované výlety za pozorováním delfínů nebo velryb.

Ubytování Réunion

V poslední době se na ostrově rozvíjí i hotelový průmysl, protože aktuálně se na západní straně ostrova nachází jediný pětihvězdičkový resort Lux Saint Gilles. Přesto není problém zde nalézt vhodné ubytování, které uspokojí nároky a současně odpovídá rozpočtu. K dispozici jsou luxusní hotely jako PALM Hotel & Spa v Petite-Ȋle, ale i venkovské domy, například Villa Ambralini nedaleko Saint-Pierre či ubytovny pro mládež. Na Réunionu je také možné kempování na mnoha zajímavých místech, jako například Le Camping de l´Ermitage na okraji laguny Saint-Gilles les Bains.

Ochutnejte

Pobyt na ostrově si užijí i gurmáni. Ostrovní kuchyně je skvělým sladěním kreolských, indických, čínských i francouzských kuchyní. Plážové restaurace pochopitelně nabízí čerstvé ryby. Nejchutnější kreolská jídla se pak podávají hlavně v penziónech s domácí kuchyní. Regionální specialitou je pak kreolská mísa “cari”, obsahující drůbež, ryby i mořské plody, česnek, cibuli, rajčata, kurkumu, hřebíček či zázvor. Kuchyni zde také vládne koření, zejména chili.

Vynikající Cari a Rougail si můžete dát v La Marmite v Saint-Gilles, což je místní kreolská restaurace. Pravděpodobně nejlepší restaurací na ostrově je Blue Margouillat, jejíž kuchyně odráží smíšený charakter obyvatelstva. A pobývat na Réunionu a neochutnat jednu z nejexkluzivnějších a nejdražších káv na světě, Bourbon Point, to je skoro hřích.

Zdejší trhy jsou plné barevného exotického ovoce a zeleniny, zdejší města obsahují mnohé pekařské a cukrářské prodejny, nabízející bagety, croissanty i koláče. Dietu zde určitě držet nebudete!

Nejkrásnější pláže světa

Ostrov Réunion figuruje právem na vrcholu seznamu nejfotogeničtějších destinací světa. Může se však pochlubit i množstvím nádherných pláží, z nichž ty nejlepší jsou soustředěny v úseku mezi Saint-Gilles a l´Ermitage Les Bains, a také půvabnými lagunami. Díky tomu všemu je Réunion rájem pro zamilované páry, ale také pro všechny, kdo holdují outdoorovým aktivitám.

Z historie ostrova

La Réunion (z francouzštiny česky doslova „Shledání“ – tento název má svůj historický význam) je ostrov na jihozápadě Indického oceánu a stal se zámořským francouzským departmentem (1946) a zároveň regionem (2003). Nachází se v tropickém klimatu v oblasti bohaté na cyklony a charakterizuje ho vrásčitý reliéf zapříčiněný silnou erozí. Nejvyšší vrch zde má 3 071 m. n. m. (jmenuje se Piton des Neiges) a hory zpravidla představují jedny z nejatkivnějších sopek na světě.

Díky francouzské kolonizaci ostrova se po r. 1710 údajně podařilo do Evropy dostat první kávu (jak tvrdí jeden ze zdrojů). Maskarénské ostrovy (kam patří i Réunion) jsou totiž vedle afrických a arabských míst jedinou původní oblastí, kde přirozeně rostl kávovník. Kultura pití kávy tedy byla známá již dříve, načež se podařilo její pěstování dostat pod kontrolu francouzského krále, který tu pro tyto účely zřídil speciální společenství. Samotné obývání ostrova Francií začalo již ale v r. 1642 (zabrán byl v r. 1638), přičemž předtím nebyl trvale osídlen.

Réunion dnes

Stejně tak dnes je díky administrativnímu členění země spadající pod Francii možné mluvit o jedné z nejodlehlejších částí Evropské unie. Přestože se tu eurem neplatí, stát je hospodářsky na pomoci Francie přímo závislý.

Počet obyvatel je odhadován na více než 840 000. Všichni se zdržují zejména na pobřežích nebo v hlavním městě Saint-Denis. Zdejší demografie je charakteristická mladostí obyvatel nejrůznějšího původu od Evropanů, západních nebo východních Afričanů přes Malgachy (potomci otroků), Indy, Anamity, Malajce až k Číňanům. Tato kohabitace funguje poměrně dobře a jednotliví obyvatelé se sdružují v nejrůznějších spolcích, jejich odlišnosti v používání jiných jazyků tvoří speciální réunionský jazyk (vlastně kreolizovaná francouzština vzniklá z normanštiny a malgaštiny), své odchylky v kuchyni pak sjednocují do tzv. réunionové gastronomie a třeba v hudbě se jedná o styly jako séga nebo maloya. Tento originální mix je také prvním a hlavním lákadlem pro nejvýznamnější tažný sektor ekonomiky ostrova, jakým je turizmus.

Ostrov Réunion je bohatý jak na faunu, tak na flóru. Žijí tady typy rostlin nebo zvířat, které nikde jinde na světě nenajdete. Některé druhy zde však byly přivedeny uměle a jsou tak považovány za invazivní. Můžete tu najít i řadu divokých druhů jako např. jaguáry. S vytvořením národního parku byl ostrov dále prohlášen za jeden z odkazů světového dědictví Unesco v r. 2010.

Doprava na ostrově

Díky některým fondům EU zde byly provedeny i nějaké dopravní projekty, např. dálnice spojující sever a jih ostrova. Ve vlastnictví obyvatel je přitom přes 300 000 registrovaných aut, tzn. že zhruba jeden automobil připadá na dva obyvatele. Se svým počtem i kvalitou tak ale zaostávají za průměrem Francie. Předpokládá se však, že v horizontu do r. 2020 se počet všech aut zvýší až na 500 000 ks. Nejvýznamnější lodní přístav pro mezinárodní přepravu i transporty se zbožím je situován v oblasti Port na severozápadě ostrova. Mimo jiné se zde plaví jen pro pouhé potěšení, za účelem rybolovu, využívána je také linka mezi Réunionem a městem Brest nebo Toulon. Ostrov disponuje také dvěma letišti – jedním z nich je Roland Garros (toto největší letiště je u města Sainte-Marie při Saint-Denis na severu ostrova a nabízí spojení do Paříže, Marseille, Lyonu, Toulouse, Nantes nebo Bordeaux, ale také zprostředkuje mezinárodní spojení na ostrov Mauricius, do Johanessburgu, Bangkoku nebo Sydney), druhé se jmenuje Pierrefonds, je v přímé blízkosti města Saint-Pierre na jihu země s omezenou přepravní kapacitou a dostanete se odsud např. na Madagaskar. Zajímavé je, že na ostrově běžně operují také helikoptéry pro případ, že by bylo třeba dostat se do nějakého místa nedostupného pozemní dopravou.

Maledivy

Maledivy

Maledivy jsou poměrně malým a vzdáleným ostrovním rájem, ležícím v Indickém oceánu. Svým návštěvníkům nabízí bezkonkurenční luxus, úžasné pláže s bílým pískem a úchvatný podmořský svět. Tím vším směřuje tento ostrov k tomu, stát se vaší jedinou skutečnou nezapomenutelnou dovolenou v životě. (Pokračování textu…)

Havaj

Havaj

Havaj je pro řadu lidí synonymem pro ráj na zemi. Stačí jen pohlédnout na sladké pláže a korálové útesy, a už se vám odsud nebude chtít zpátky do civilizace. (Pokračování textu…)

Fidži

Fidži

Fidži je skupina sopečných ostrovů, ležících v jižním Tichém oceánu. Je to oblíbená exotická destinace všech, kdo touží po úniku před civilizací. (Pokračování textu…)

Copyright © 2022 Tropické ostrovy, Tropical Islands.