Tropical Islands Berlín pod drobnohledem

BUDOVA DÓMU

Dóm, ve kterém je umístěn park Tropical Islands, je největší samostatně stojící halou na celém světě.

Jedná se o opravdu gigantickou stavbu. Na délku měří 360 metrů, na šířku 210 metrů a dosahuje výšky 107 metrů. Celková rozloha parku Tropical Islands je 66 000 m², což odpovídá osmi fotbalovým hřištím.

Architektura

Zdejší obrovská hala byla původně postavena jako hangár pro vzducholodě pro německou společnost CargoLifter AG. Její ocelová konstrukce byla uzpůsobena pro výrobu a provoz vzducholodí sloužících pro přepravu těžkých nákladů. Pro tyto účely byl navržen objem i aerodynamický tvar této konstrukce. Celkově bylo použito téměř 14 tisíc tun oceli. Touto nesmírně náročnou stavbou byla pověřena dceřinná společnost firmy Siemens – SIAT. Střecha má plochu 70 000 m² a je schopná unést obrovské množství deště a vody, které na ni dopadá. Velmi náročný je také výhřevný systém, který musí udržovat konstantní teplotu ve více než 5 miliónech m³ vzduchu.

Navzdory své velikosti je však celá stavba velmi lehká – ocelová konstrukce totiž slouží jako podpěra pro klenutou membránovitou střechu. Jižní část střechy je pak tvořena speciální fólií, která umožňuje průchod ultrafialového záření, a díky tomu se můžete během svého pobytu v parku Tropical Islands přirozeně opálit.

Historie místa

Na místě dnešního akvaparku stálo za 2. světové války letiště výcvikové školy německé Luftwaffe. V r.1945 jej zabrala sovětská armáda a učinila z něj největší vojenské letiště v tehdejší Německé demokratické republice. Na této ploše přistávaly také státní návštěvy ze Sovětského svazu. V r.1992 se letiště dostalo do správy spolkové země Braniborsko, která zajistila odklizení nebezpečného odpadu, jako byly nádrže s petrolejem nebo zapomenutá munice.

V r.1998 koupila tuto plochu společnost CargoLifter AG, která z ní měla v úmyslu vytvořit závod na výrobu vzducholodí sloužících k přepravě objemného nákladu do obtížně přístupných míst po celém světě. Zdejší gigantický dóm, který je největší samostatně stojící halou na světě, byl postaven v r.2000. Již za dva roky nato však společnost CargoLifter AG ohlásila insolvenci – nestihl se zde tedy vyrobit ani jediný prototyp vzducholodi.

V r.2003 odkoupilo stavbu malajské sdružení PLC/Colin Au, a to s velice ambiciózním plánem vybudovat zde obrovský akvapark s názvem Tropical Islands.

Použité technologie

Při vytváření akvaparku byly použity nejmodernější dostupné technologie. Aby byly zajištěny co nejlepší podmínky pro rostliny pocházející z celého světa, panuje zde stálá teplota vzduchu 25°C a vlhkost 40-60 %. V Balijské laguně a v prostoru Tropického moře je navíc využíváno podzemní vytápění, a díky tomu je zde hostům vždy příjemně teplo. Uvnitř parku lze rozeznat několik teplotních zón, které jsou udržovány díky komplexní regulaci mikroklimatu a zavlažování.

V parku je k dispozici umělé osvětlení v kombinaci s přirozeným světlem přicházejícím skrze speciální fólii umístěnou na jižní straně střechy. Díky tomu je zde dostatek světla dokonce i v zimě. Je zajištěn přirozený růst rostlin a návštěvníci se zde mohou opalovat.

Teplota vody v Tropickém moři dosahuje 28°C, v Balijské laguně pak dokonce 31°C. Zdejších 7 000 m³ vody je čištěno za pomoci nejmodernější technologie ozónových filtrů – kvalitou ji proto lze srovnávat s pitnou vodou. Z důvodu zajištění vysokých hygienických standardů jsou bazény vyrobeny z nerezové oceli. Hloubka vody na žádném místě nepřesahuje 1,35 metru.

  1. martin napsal:

    Jen mala připominka ,z Draždan se jede po dalnici A13,ne E13.

  2. admin napsal:

    Opraveno, děkuji.

  3. admin napsal:

    Dovolujeme si vás upozornit, že jsme se rozhodli přesunout komentáře na Facebook. Nemusíte tak čekat na schválení administrátorem a může Vám odpovědět kdokoliv z uživatelů Facebooku. Věříme, že je to krok ke zlepšení a urychlení odpovědí na Vaše dotazy. Děkujeme za pochopení a přejeme příjemný pobyt na ostrovech.

Copyright © 2022 Tropické ostrovy, Tropical Islands.