Tropical Islands Berlín pod drobnohledem
BUDOVA DÓMU
Dóm, ve kterém je umístěn park Tropical Islands, je největší samostatně stojící halou na celém světě.
Jedná se o opravdu gigantickou stavbu. Na délku měří 360 metrů, na šířku 210 metrů a dosahuje výšky 107 metrů. Celková rozloha parku Tropical Islands je 66 000 m², což odpovídá osmi fotbalovým hřištím.
Architektura
Zdejší obrovská hala byla původně postavena jako hangár pro vzducholodě pro německou společnost CargoLifter AG. Její ocelová konstrukce byla uzpůsobena pro výrobu a provoz vzducholodí sloužících pro přepravu těžkých nákladů. Pro tyto účely byl navržen objem i aerodynamický tvar této konstrukce. Celkově bylo použito téměř 14 tisíc tun oceli. Touto nesmírně náročnou stavbou byla pověřena dceřinná společnost firmy Siemens – SIAT. Střecha má plochu 70 000 m² a je schopná unést obrovské množství deště a vody, které na ni dopadá. Velmi náročný je také výhřevný systém, který musí udržovat konstantní teplotu ve více než 5 miliónech m³ vzduchu.
Navzdory své velikosti je však celá stavba velmi lehká – ocelová konstrukce totiž slouží jako podpěra pro klenutou membránovitou střechu. Jižní část střechy je pak tvořena speciální fólií, která umožňuje průchod ultrafialového záření, a díky tomu se můžete během svého pobytu v parku Tropical Islands přirozeně opálit.
Historie místa
Na místě dnešního akvaparku stálo za 2. světové války letiště výcvikové školy německé Luftwaffe. V r.1945 jej zabrala sovětská armáda a učinila z něj největší vojenské letiště v tehdejší Německé demokratické republice. Na této ploše přistávaly také státní návštěvy ze Sovětského svazu. V r.1992 se letiště dostalo do správy spolkové země Braniborsko, která zajistila odklizení nebezpečného odpadu, jako byly nádrže s petrolejem nebo zapomenutá munice.
V r.1998 koupila tuto plochu společnost CargoLifter AG, která z ní měla v úmyslu vytvořit závod na výrobu vzducholodí sloužících k přepravě objemného nákladu do obtížně přístupných míst po celém světě. Zdejší gigantický dóm, který je největší samostatně stojící halou na světě, byl postaven v r.2000. Již za dva roky nato však společnost CargoLifter AG ohlásila insolvenci – nestihl se zde tedy vyrobit ani jediný prototyp vzducholodi.
V r.2003 odkoupilo stavbu malajské sdružení PLC/Colin Au, a to s velice ambiciózním plánem vybudovat zde obrovský akvapark s názvem Tropical Islands.
Použité technologie
Při vytváření akvaparku byly použity nejmodernější dostupné technologie. Aby byly zajištěny co nejlepší podmínky pro rostliny pocházející z celého světa, panuje zde stálá teplota vzduchu 25°C a vlhkost 40-60 %. V Balijské laguně a v prostoru Tropického moře je navíc využíváno podzemní vytápění, a díky tomu je zde hostům vždy příjemně teplo. Uvnitř parku lze rozeznat několik teplotních zón, které jsou udržovány díky komplexní regulaci mikroklimatu a zavlažování.
V parku je k dispozici umělé osvětlení v kombinaci s přirozeným světlem přicházejícím skrze speciální fólii umístěnou na jižní straně střechy. Díky tomu je zde dostatek světla dokonce i v zimě. Je zajištěn přirozený růst rostlin a návštěvníci se zde mohou opalovat.
Teplota vody v Tropickém moři dosahuje 28°C, v Balijské laguně pak dokonce 31°C. Zdejších 7 000 m³ vody je čištěno za pomoci nejmodernější technologie ozónových filtrů – kvalitou ji proto lze srovnávat s pitnou vodou. Z důvodu zajištění vysokých hygienických standardů jsou bazény vyrobeny z nerezové oceli. Hloubka vody na žádném místě nepřesahuje 1,35 metru.
Jen mala připominka ,z Draždan se jede po dalnici A13,ne E13.
Opraveno, děkuji.
Dovolujeme si vás upozornit, že jsme se rozhodli přesunout komentáře na Facebook. Nemusíte tak čekat na schválení administrátorem a může Vám odpovědět kdokoliv z uživatelů Facebooku. Věříme, že je to krok ke zlepšení a urychlení odpovědí na Vaše dotazy. Děkujeme za pochopení a přejeme příjemný pobyt na ostrovech.