Tropické ostrovy celého světa

Tropické ostrovy patří mezi nejvyhledávanější turistické cíle. Panuje na nich stálé klima, je zde nabízena výborná strava, je možné nakupovat za přijatelné ceny a po celý rok se věnovat různým sportům.

První, co nás na tropických ostrovech upoutá, budou pravděpodobně jejich pláže. Ostrovy jsou proslulé krásnými bílými plážemi, jaké nenajdete nikde jinde na světě. Bílý písek kontrastuje s tmavě modrou barvou oceánu, a vytváří tak nádherné přírodní efekty. S touto jedinečnou barevnou kombinací se nesetkáte nikde jinde, a protože si jsou tropické ostrovy této své devízy velmi dobře vědomé, snaží se dělat vše proto, aby se vyhnuly znečištění, jež často sužuje pláže průmyslového světa. Zdejší čisté vody jsou ideální k provozování všech vodních sportů – od surfování, plavání až třeba po šnorchlování. Tropické klima je rozhodně tím nejlepším možným, jaké si můžete pro šnorchlování či potápění přát.

Pokud s těmito sporty teprve začínáte, můžete využít některý z mnoha kursů či instruktáží, které jsou na každém z tropických ostrovů k dispozici. Díky rozsáhlému turistickému ruchu zde nabízí svoje služby velké množství instruktorů, kteří vám ochotně pomohou zvládnout téměř jakoukoli volnočasovou aktivitu. Díky neuvěřitelně čistým vodám spatříte pod hladinou věci, o jakých by se vám v mořích průmyslových národů ani nesnilo.

Tropické ostrovy sice většinou nejsou součástí průmyslového světa, patří však k rozvinutým oblastem. Jejich ekonomiky jsou relativně bohaté a mohou nabídnout veškeré pohodlí, jaké je běžné ve Spojených státech či Evropě. Zaznamenáte zde tedy určitě rozdíl v klimatu, ale nikoli v životním standardu.

Důležitým aspektem rozvinutých ekonomik tropických ostrovů jsou příjmy z nakupování, které je na většině ostrovů osvobozeno od cla. Některé ostrovy jako například Sv. Martin nebo Dominikánská republika jsou proslulé obzvláště klenotnictvím. Na svojí tropické dovolené si tak můžete koupit všechny druhy vzácných kovů i kamenů, a to dokonce i za výrazně nižší cenu.
Bezcelní nakupování však bude patrně představovat pouze doplňkovou část vašich zájmů, tím hlavním budou nejspíše různé druhy sezónních sportů. Většina tropických ostrovů může nabídnout množství golfových hřišť, která jsou v provozu během celého roku. Golfová turistika zaujímá významnou část celkového turistického ruchu – golfisté pocházející ze zemí s chladnějším klimatem přirozeně hledají teplejší podnebí, které by jim umožňovalo hrát golf celoročně.

Jedinečná krása zdejších pláží a zeleně se přirozeně vtěluje také do podoby golfových hřišť s jejich vodními plochami a bariérami tvořenými bílým pískem. Jestliže se golfu zatím nevěnujete, pak zde máte možnost se tuto hru naučit, protože většina luxusních hotelů disponuje přístupem na golfová hřiště. Vždy je možné zapůjčit si na den či týden hole, v areálu hřiště bývají nabízeny i golfové kursy.

Neměli bychom se zapomenout zmínit ani o stravě, se kterou se můžete na tropických ostrovech setkat. Letoviska či hotely, ve kterých budete bydlet, budou pochopitelně schopné připravit všechny pokrmy typické pro naši civilizaci. Bylo by však zároveň škoda, pokud byste během svého pobytu nezkusili ochutnat zdejší tradiční pokrmy.
Výjimečnost kuchyně tropických ostrovů spočívá v tom, že je ovlivněna pokrmy mnoha národů, které se sem dostaly v různých imigračních vlnách. Vytvořila se tu proto směs různých chutí a stylů, které mají původ v anglické, francouzské, indiánské, africké, holandské, indické nebo čínské kuchyni.

Každý z tropických ostrovů obývají jiné národnostní skupiny, a zkušenost, kterou zde turisté získají, bude proto vždy jedinečná. Pokud máte rádi golf, plavání, surfování, šnorchlování či pokud máte jenom rádi dobré jídlo a příjemnou relaxaci, pak by vás tropické ostrovy rozhodně neměly zklamat. Ať už si přejete svou dovolenou strávit jakkoliv, vždy tu naleznete aktivity, které vás dokáží zaujmout. Až se příště vypravíte na váš oblíbený tropický ostrov, pak může zajímavou alternativu k bydlení v hotelu představovat pronájem nějakého objektu. Vy a vaše rodina si díky tomu budete moci užívat veškerý komfort a luxus domova a seznamovat se přitom s nebývalými krásami zdejší přírody.

Co jsou to tropické ostrovy a kde se nacházejí

Oblast tropů se nachází v prostoru v blízkosti rovníku, je vymezená dvěma rovnoběžkami – obratníkem Raka na severní polokouli (zhruba 23°26′ severní šířky) a obratníkem Kozoroha na jižní polokouli (zhruba 23°26′ jižní šířky).

Tropy zahrnují všechny oblasti na Zemi, kde slunce alespoň jednou během solárního roku dosahuje bodu přímo v nadhlavníku. V mírných zónách, položených severně od obratníku Raka a jižně od obratníku Kozoroha, Slunce nikdy zenitu nedosahuje, a nenachází se tedy nikdy přímo v nadhlavníku. Na severní polokouli Slunce dopadá kolmo vždy jižně od těchto míst a na jižní polokouli naopak severně.

Výraz „tropy“ pochází z řeckého „tropos“, které znamená „obrátit (se), změnit směr“. Souvisí to s tím, že poloha Slunce v nadhlavníku osciluje v prostoru vymezeném dvěma obratníky a tímto svým pohybem určuje délku roku.

Na Zemi se nachází přibližně 45 tisíc tropických ostrovů. Z nich zhruba 38 tisíc je o velikosti menší než 5 hektarů (v Atlantiku jich takových nalezneme 7 tisíc), a představují tak určitý modelový příklad, s nímž má většina lidí tropické ostrovy spojené. Mezi korálové tropické ostrovy patří např. Maledivy, Tonga, Nauru či ostrovy Polynésie. Mezi granitové tropické ostrovy se řadí např. Seychelly nebo Tioman. Mezi těmito ostrovy existuje velká socioekonomická rozmanitost. Na některých z nich, jako např. ve vnitrozemí Madagaskaru, Bornea či Papuy-Nové Guineje, dosahuje společnost úrovně doby kamenné, nalezneme mezi nimi však i nejmodernější městské civilizace, jako jsou Singapurnebo Hong Kong. Mezinárodní cestovní ruch představuje velmi důležitý faktor v ekonomikách Seychelských ostrovů, Srí Lanky,Réunionu či Havaje.

Copyright © 2022 Tropické ostrovy, Tropical Islands.