Bahamy (Atlantský oceán)

Bahamy (Atlantský oceán) Bahamy

Na zdejších 700 ostrovech a 2400 útesech se v minulosti sbíhaly cesty různých vyvrhelů a lidí toužících po kariéře: od pirátů, neplatičů daní až po pašeráky rumu. Bahamy jsou nádherným souostrovím, které představuje skutečný pohádkový tropický ráj. Najdete zde známé letovisko Atlantis, kde můžete utratit za jeden dentisíce dolarů za ubytování a hru v kasině, anebo můžete jednoduše relaxovat v některém z menších hotelů Bed&Breakfast a v klidu si užívat na pláži. Vody kolem ostrova jsou velmi bohaté na ryby, a jsou zde proto velmi dobré podmínky pro potápění a chytání ryb.

Krátké informace o Bahamách

Hlavní město: Nassau
Počet obyvatel: 330 549
Rozloha: 13 878 km²
Napětí v zásuvkách: 127/230V, 50 Hz
Úřední jazyk: Angličtina
Měnová jednotka: bahamský dolar (BSD)
Časové pásmo: – 6 hod.
Telefonní předvolba: +1-242

Podnebí

Bahamy se těší 320 slunečnými dny během roku a teplotami kolem 21°C v zimě a 27°C v létě. Na ostrovech vane celoročně mírný vánek, během dne fouká od východu chladivý vítr. Deštivé období trvá od konce května do listopadu. Na severních ostrovech je po celý rok poměrně vysoká vlhkost. Období hurikánů trvá od června do listopadu. Hlavní turistická sezona trvá většinou od poloviny prosince do poloviny dubna.

Finance

Bahamský dolar (BSD) jsou směnitelný s americkým dolarem v poměru 1:1 a americká měna je všude přijímána. V hlavních turistických centrech jsou k dispozici bankomaty. Pokud se chystáte na okrajové či menší ostrovy, vezměte si s sebou raději hotovost na zaplacení jídla, různých drobností a spropitného – bankomaty jsou zde spíše vzácností a jsou rozmístěny daleko od sebe. Hlavní kreditní karty jsou přijímány na celém souostroví.

Historie

Kolem 7. století n. l. osídlil severní část Baham mořeplavecký národ Taino, který je znám pod názvem Lucayanové. Dostali se sem z ostrovů Hispaniola a Kuba a v čase Kolumbova příchodu v r. 1492 se jejich počet odhaduje na více než 30 tisíc. Španělé, kteří sem přišli po Kolumbovi, ostrov téměř vylidnili, většina domorodého obyvatelstva byla odvlečena do otroctví. V r. 1648 se zde usadili tzv. Eleutherští dobrodruzi, kteří přesídlili z Bermud. Tito angličtí puritáni zřídili na ostrově Eleuthera první stálou evropskou kolonii.

V r. 1670 udělil král Karel II. ostrovy do držení Lordů Proprietorů Severní a Jižní Karolíny, kteří získali rovněž právo obchodu, vybírání daní, jmenování guvernérů a správy země. Během tohoto období správy se Bahamy staly rájem pirátů, mezi nimiž nechvalně proslul především Černovous. Aby zde byla obnovena řádná vláda, byly Bahamy v r. 1718 prohlášeny za britskou kolonii pod vedením královského guvernéra Woodese Rogerse – jemu se zde podařilo pirátství potlačit.

Obyvatelstvo sice tvoří z 85% černoši, ale až v r. 1967 se stal prvním černošským premiérem této kolonie Lynden Pindling, člen Progresivně liberální strany. Plnou samostatnost získaly Bahamy v r. 1973, ale nadále zůstaly členem Britského Commonwealthu. Krátce po získání nezávislosti byl jmenován prvním černosšským generálním guvernérem Sir Milo Butler. Bahamská ekonomika dobře prosperuje již od 50. let 20. století. Jejími dvěma hlavními pilíři jsou cestovní ruch a výhodné daňové podmínky. Stále je však třeba čelit některým velkým výzvám, jako jsou např. vzdělávání, zdravotní péče, mezinárodní obchod s narkotiky či ilegální imigrace z Haiti.

Kultura

Na méně rozvinutých okrajových ostrovech je rozšířená rukodělná výroba, jako např. výroba proutěného zboží. Z materiálu, který je běžně označován jako „sláma“, se vyrábějí oblíbené turistické suvenýry, jako jsou klobouky či tašky. Používá se také na výrobu tzv. „Voodoo panenek“. Zde je ovšem třeba upozornit, že tyto panenky nemají původ v historii tohoto souostroví, ale že jsou výsledkem fantazie zdejších amerických obyvatel. Na některých vnějších ostrovech bahamského souostroví je praktikována lidová magie, kouzelnictví a náboženské obřady zvané Obeah, které mají původ v náboženstvích střední a západní Afriky. V mnoha bahamských městech se na 2. svátek vánoční a na Nový rok koná tradiční pouliční přehlídka hudby, tance a umění zvaná Junkanoo. Na mnoha okrajových ostrovech jsou významnou společenskou událostí veslařské závody. Jejich součástí je vedle jednoho či dvou dnů závodů, během kterých mezi sebou soutěží staré pracovní lodě, také pobřežní festival. V některých oblastech se pořádají festivaly, které souvisejí se sklizní úrody. Je to např „Ananasový festival“ v Gregory Town na ostrově Eleuthera nebo „Krabí festival“ na ostrově Andros. Mezi další významné tradice patří vyprávění příběhů.

Zeměpis

Všechny ostrovy mají nízkou nadmořskou výšku a jsou ploché, vyvýšeniny většinou nedosahují více než 15-20 metrů. Nejvyšším bodem země je Alvernia, dříve známá jako hora Como, s nadmořskou výškou 63 metrů, který se nachází na ostrově Cat. Z jihovýchodní strany přiléhají ostrovy Turks a Caicos a tři rozsáhlejší podmořské útvary zvané Mouchoir Bank, Silver Bank a Navidad Bank, které jsou sice z geografického hlediska pokračováním Baham, ale nejsou součástí bahamského území. Klima bahamských ostrovů je subtropické až tropické a je v zimě významnou měrou oteplováno díky vodám Golfského proudu. Na druhou stranu však toto klima může v létě a na podzim představovat vážná rizika – přes ostrovy nebo v jejich blízkosti se mohou prohnat hurikány.

Čemu se můžete věnovat na Bahamách

Bahamský národní park Trust – Může to být skvělá volba pro milovníky pěších výletů či ornitology, které již omrzí pobyt na pláži. Setkáte se zde s želvami a s více než 50 tisíci pestrobarevnými plameňáky.

Clarence Town – Krásné kostely zde shlížejí do odlehlé zátoky, skrývající 200 metrů hlubokou proláklinu, která je jako stvořená k potápění.

Krajinný a mořský park Exuma Cays – Čeká zde na vás 365 malých ostrůvků („cayů“) se skvělými podmínkami pro plavbu na lodi, šnorchlování a potápění.

San Salvador – Najdete zde strmé mořské zdi, které se výborně hodí k potápění.

Ostrov Cat – Můžete se zde seznámit s historií černošského obyvatelstva, která je dobře patrná z pozůstatků zdejších otrockých plantážích a také na jejich náboženských praktikách Obeah.

Plavba na lodi – Skvělým zážitkem je plavba na ostrovy Abacos, kde vanou mírné tropické větry.

Potápění – Vyzkoušejte potápění v hlubokých proláklinách na ostrově Andros s nesmírně bohatým podmořským životem.


  1. Tomáš Michna napsal:

    jede tam kamoš na žraloky,,,,1.4.2014…tak jsem zvedav,,,cena – 8 dni -………95 000,-kč,,,,,,,to je ranec,,,,

  2. Tomáš Michna napsal:

    jede tam kamoš na žraloky,,,,1.4.2014…tak jsem zvedav,,,cena – 8 dni -………95 000,-kč,,,,,,,to je ranec,,,,

Copyright © 2022 Tropické ostrovy, Tropical Islands.