Bali (Indonésie)

Bali (Indonésie) Bali

Ostrov Bali představuje vyhledávanou turistickou destinaci. Zdejší známá lázeňská střediska a letoviska navštíví každoročně milióny lidí. Přicházejí sem surfovat, slunit se na krásných plážích a prozkoumat místní džungli. Bali rozhodně představuje prvotřídní turistický cíl pro ty, kdo chtějí strávit dovolenou na úžasném tropickém ostrově. Ať už ji chcete strávit aktivně nebo jenom příjemně relaxovat, tento ostrov vám vždy bude mít co nabídnout.

Krátké informace o Bali

Hlavní město: Denpasar
Počet obyvatel: 3 milióny
Rozloha: 5 633 km²
Napětí v zásuvkách: 127/230V 50Hz
Úřední jazyk: indonéština
Měnová jednotka: indonéská rupie
Časové pásmo: + 7 hod.
Telefonní předvolba: +62

Podnebí:

Na ostrově Bali vládne vždy teplé, vlhké a tropické počasí. Od dubna do října je na ostrově období sucha, od listopadu do března pak období dešťů.

Finanční náklady na pobyt

Podobně jako celá Indonésie, je i Bali velice levné. Pro nenáročné turisty postačí na pokrytí nákladů na jeden den 20 dolarů. Pokud toužíte po lepším ubytování a chcete provozovat více aktivit, pak budete potřebovat zhruba 40-50 dolarů na den. Jakákoli vyšší částka, kterou byste vynaložili, vám zaručí, že si budete moci splnit každé svoje přání. Kromě toho Bali disponuje velkým množstvím luxusních hotelů, které ochotně vyjdou vstříc jakémukoli vašemu požadavku. Na Bali je k dispozici velmi široká škála aktivit. Pokud tedy nemáte v úmyslu pouze pobývat na pláži, připočítejte raději do svého rozpočtu dalších 10 dolarů na den.

Historie

Ostrov Bali byl poprvé osídlen přibližně 2000 let př. n. l. Balijská kultura byla silně ovlivněna hiduismem, tento proces začal kolem 1. stol. n. l. K prvnímu evropskému kontaktu s tímto ostrovem došlo v r.1597, kdy k němu připluli Holanďané. Ve 40. letech 19. století utužili Holanďané svoji politickou a kulturní nadvládu nad Bali. Na konci 90. let 19. století poté využili boje mezi místními královskými rody, aby zde nadále posílili svoji kontrolu.

Po japonské okupaci během druhé světové války vymezili Holanďané Bali jako jeden z administrativních celků nově vzniklé Východoindonéské republiky, která představovala rivalský stát k Indonéské republice, v jejímž čele stál prezident Sukarn. Když Holanďané uznali na konci roku 1949 nezávislost Indonésie, stalo se Bali její součástí.

Kultura

Většina balijské populace se hlásí ke zdejší odnoži hinduismu, která je tvořena směsí původní místní víry a hinduistických vlivů, jež sem doputovaly z pevninské jihovýchodní a jižní Asie. Náboženství, které je na Bali praktikováno, je smíšeným systémem, který zahrnuje nejenom teologii, filosofii a mytologii, ale také uctívání předků, animismus a magii.

Balijský hinduismus do sebe dokázal vstřebat animistické tradice domorodého obyvatelstva. Tento vliv se projevuje ve víře, že všechny věci jsou obývány bohy a bohyněmi. V každém přírodním prvku podle nich dřímá jeho vlastní moc. Balijský hinduismus je hluboce propojen s uměním a rituály a není tolik svázán s písemnou kulturou, právem a náboženským přesvědčením, jako je tomu v případě islámu v Indonésii. Významnou složkou náboženského výrazu je ritualizace určitých stavů sebeovládání a s tím jsou spojeny velice živé náboženské projevy, pestré oděvy a ladný tanec.

Čemu se můžete věnovat na Bali

Relaxujte v horkém prameni – Na Bali naleznete několik horkých pramenů, které vám pomohou uvolnit se po dlouhém dni stráveném surfováním.
Dopřejte si příjemný pobyt v lázních – Bali je opravdovým rájem pro milovníky lázeňských služeb. Jsou zde nabízeny veškeré druhy léčebných procedur, výsadní postavení však mezi nimi má tradiční balijská masáž s bylinkami a kořením, zvaná Lulur.
Svatby – V posledních letech roste popularita svateb pořádaných na tomto ostrově. Zdejší exotické tradice, obřady a hudební vystoupení, konané v jedinečném tropickém prostředí, mají svoje neopakovatelné kouzlo. Na Bali je nabízeno úplné zařizování svateb a najdete zde zhruba deset svatebních kaplí. Pokud tedy toužíte po tropické svatbě, nemělo by to být nijak obtížné.
Potápění a šnorchlování – Bali je obklopeno rozsáhlými korálovými útesy a má mnoho úžasných potápěčských lokalit. V okolí ostrova najdete také několik vraků lodí. Pokud vás nepřitahuje potápění, je se vždy možné věnovat alespoň šnorchlování.
Naučte se surfovat – Bali je opravdovým rájem surfařů. Tvoří se zde jedny z nejlepších vln na světě a pláže bývají plné lidí, kteří se na nich touží svézt. Nejvyhledávanější jsou jižní pláže v okolí Kuta a Nusa Dua. Začátečníci naleznou mírnější vlny v letovisku Kuta. V okolí pláže bez větších potíží narazíte na surfařské instruktory, hodinová lekce vás přijde zhruba na 10 dolarů.
Navštivte svatyni Pura Ulun Danu Bratan – Tento významný hinduisticko-buddhistický chrám je situován v severní části ostrova. Byl zbudován v 17. století a ve skutečnosti je postavený na malých ostrůvcích.

Zeměpis

Ostrov Bali se nachází 3,2 km východně od jednoho z hlavních indonéských ostrovů, Jávy. Je položen zhruba 8° jižně od rovníku. Nejvyšším vrcholem je hora Agung se 3 142 metry, je to aktivní sopka, jejíž poslední erupce proběhla v březnu 1963. Hory pokrývají střední a východní část ostrova, přičemž Agung je nejvýchodněji položeným vrcholem.

Ostrov Bali je obklopen mnoha korálovými útesy. Jižní pláže mají většinou bílý písek, zatímco pláže v severní a západní části ostrova jsou většinou pokryty černým pískem. V současnosti dochází k rozvoji cestovního ruchu na černých písečných plážích mezi městy Pasut a Klatingdukuh, pobřežní chrám Tanah Lot však zůstává chráněným místem.

  1. Nastudováno, příští rok Bali

  2. Tak já balím na Bali také -:D

Copyright © 2022 Tropické ostrovy, Tropical Islands.