Souostroví Visayas (Jihovýchodní Asie)

Souostroví Visayas (Jihovýchodní Asie) Boracay

Boracay je filipínský ostrov, který je pouhých 9 km dlouhý a uprostřed jen 1 km široký. Je opojnou směsí slunce, písku, příbojových vln a tropických nápojů. Den zde můžete strávit popíjením různých tropických a ovocných koktejlů, opalováním se, hrou na pláži a báječným relaxováním. Na Boracay naleznete pohádková letoviska, sluncem zalité pláže, můžete se zde věnovat potápění či šnorchlování a můžete ochutnat skvělé pokrmy z mořských živočichů. Je považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů v jihovýchodní Asii a Filipíny jsou na něj právem hrdé.

Krátké informace

Počet obyvatel: 12 003
Rozloha: 10,32 km²
Napětí v zásuvkách: 220V 60Hz
Úřední jazyky: tagalog, angličtina
Měnová jednotky: filipinské peso
Časové pásmo: + 7 hod.
Náboženství: katolické
Telefonní předvolba: +63

Podnebí

Letní období trvá na Boracay od března do června, teploty se pohybují od 28 do 38°C. Období dešťů je vymezené měsíci červencem a říjnem, od listopadu do února zde vanou příjemné větry, jsou zde chladivé noci a občas se vyskytují dešťové přeháňky.

Náklady na pobyt

Boracay je velmi levný ostrov a dobře si vystačíte s denním rozpočtem 20 dolarů.

Historie

Boracay je součástí provincie Aklan, která získala v r 1956 autonomii. Pro turistický ruch byl Boracay objeven teprve v 70. letech 20. století, v 80. letech si jej oblíbili především méně nároční turisté. V průběhu uplynulých deseti let se z něj však stala vyhledávaná destinace pro luxusnější dovolené, a ostrov tak získal svoji současnou podobu.

Čemu se můžete věnovat na ostrově Boracay

Bílá pláž – patrně největší zdejší atrakce. Tento nádherný pás práškového bílého písku představuje komerční centrum celého ostrova. Na plážích je dostatek prostoru, od stánkových prodavačů si můžete pronajmout lehátko s nastavitelnou výškou, rozhodně zde není nouze ani o nabídku občerstvení.

Pláž Puka – Nachází se na severním výběžku ostrova a skýtá vše, co většina lidí od tropického ostrova očekává: bílý písek a azurové moře a navíc zde nepotkáte davy turistů. Místní obyvatelé zde sbírají malé lastury hlemýždě puka, z nichž se vyrábějí šperky. Zdejší písek je o trochu hrubší než na Bílé pláži. Na moři bývají v této části ostrova o trochu větší vlny, ale panuje zde velmi klidná atmosféra.

Pláž Baling Hai – Jedná se o malý záliv položený kousek severně od pláže Diniwid. Můžete se zde věnovat plavání, šnorchlování a je zde nabízena dobrá strava. Z restaurace na vrcholu útesu je nádherný výhled do okolní krajiny. Baling Hai bývá častou zastávkou při výletních plavbách podél pobřeží ostrova.

Netopýří jeskyně – Tato jeskyně je domovem velkého množství obřích ovocných netopýrů a místní průvodci vás do ní za poplatek ochotně doprovodí. Pokud se sem chcete dostat, budete muset podniknout krátkou cestu lesem. Netopýři se přes den skrývají na jejím dně, do kterého vede strmý sráz, a je tedy zapotřebí si buď vzít baterku, nebo počkat až do setmění.

Pronájem motorek – Pokud si půjčíte motorku, budete se moci snadno pohybovat po ostrově a vybrat si místo, které se nejlépe hodí k provozování vašeho oblíbeného sportu a které je méně zalidněné. V případě několikadenního pronájmu bystě měli obdržet slevu.

Vydejte se na plavbu lodí – Okružní plavba kolem ostrova vás bude za odpoledne stát jenom několik stovek pesos. V ceně je obvykle zahrnut oběd.

Jízda na koni – Vypravte se na hřbetě koně mimo zavedené turistické trasy a objevte zdejší vesnice a krásnou přírodní scenérii. Provozovatelé stájí ochotně vyhoví zákazníkům všech úrovní pokročilosti.

Potápění – Pokud se chcete věnovat potápění, naleznete podél Bílé pláže zhruba 20 potápěčských center. Náklady na jedno potápění jsou kolem 33 dolarů, v ceně je zahrnut nájem veškerého potřebného vybavení. V okruhu 10-15 minut cesty motorovým člunem od pláže je k dispozici 25-30 potápěčských stanovišť, která splní požadavky zákazníků všech úrovní pokročilosti (od začátečníků až po pokročilé). Mezi zdejší oblíbené lokality patří „Angol Point“ (10 m), „Krokodýlí ostrov“ (22-25 m) či hloubkové potápění kolem strmého mořského srázu, zvaného „Yapak“, které je vzhledem k silným proudům vhodné jen pro zkušené potápěče. Jestli není potápění vaším šálkem čaje, můžete se vždy věnovat šnorchlování.

Kiteboarding – Zdejší pláž Bulabog je známá jako nejlepší destinace pro kitesurfaře v Asii. Sezóna trvá od listopadu do března, kdy pobřežní vítr dosahuje rychlosti 30-50 km/hod.

Masáže / Lázeňské služby – Nechejte se hýčkat v lázních ve zdejších letoviscích či svěřte svoje tělo do rukou některého z mnoha masérů, kteří nabízejí svoje služby na pláži.

Zeměpis

Filipínský ostrov Boracay je součástí skupiny ostrovů Západní Visayas. Ostrov je zhruba 7 km dlouhý a má tvar psí kosti, která je v nejužším místě široká ani ne kilometr. Jeho celková plocha je 10,32 km². Boracay je typickým tropickým ostrovem, na kterém naleznete bílé písečné pláže, palmy a ve vnitrozemí také džungle. Jedinečnost ostrova Boracay tkví především v jeho dlouhých plážích. Přestože to možná platí i o spoustě jiných tropických ostrovů v jihovýchodní Asii, nemůžeme než konstatovat, že je zde nesmírně krásně.

Copyright © 2021 Tropické ostrovy, Tropical Islands.