Karibské moře (Nizozemské království)

Karibské moře (Nizozemské království) Curacao

Curacao, který je považován za jeden z nejlepších tropických ostrovů v Karibiku, je součástí Nizozemska. Hlavní město Willemstadt je postavené v holandském stylu, ale celá okolní krajina je tropického rázu. Jsou zde pláže, které přímo vybízejí k opalování, a panuje zde také velice čilý noční život. Ostrov si sice rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek návštěvníků, ale pokud vám zde bude chybět trochu soukromí, tak to určitě vynahradí krása zdejší přírody a spousta příležitostí k zábavě.

Krátké informace

Hlavní město: Willemstadt
Počet obyvatel: 133 600
Rozloha: 444 km²
Napětí v zásuvkách: 110-130V 50Hz
Úřední jazyk: holandština
Měnová jednotka: guilder
Časové pásmo: – 5 hod.
Telefonní předvolba: +599

Podnebí

Podobně jako u jiných karibských ostrovů je nejvhodnější dobou pro návštěvu období od prosince do dubna, kdy není tolik srážek. Od dubna do listopadu zde trvá hurikánová sezóna a vyskytují se zde časté bouře.

Finanční náklady na pobyt

Curacao je poměrně drahým ostrovem. Nejvyšší položku ve vašich nákladech bude pravděpodobně představovat bydlení, protože většina zdejších pokojů je nabízena v hotelech vyšší cenové kategorie. Turisté, kteří chtějí svoji dovolenou strávit v letovisku, by měli počítat s denním rozpočtem přibližně 200 dolarů. Lze však samozřejmě vystačit i s nižším rozpočtem. Pokud si pronajmete pokoj v nenáročném penziónu a budete se stravovat ve stáncích s občerstvením, můžete vyjít i se 75 dolary na den. V hotelech je účtována 7% daň z ceny za pokoj a 12% daň z ceny služeb. Nosiči zavazadel si budou očekávat 10% spropitné a 10% daň z ceny služeb si účtují také restaurace.

Historie

Původními obyvateli Curacaa byli domorodí arawačtí Američané. První Evropané, kteří sem připluli, byli Španělé, a stalo se tak v r. 1499. Od r. 1634 je ostrov osídlen Holanďany, Holandská východoindická společnost založila na březích ostrova hlavní město Willemstadt. Zdejší přirozený záliv se brzy ukázal jako ideální místo pro obchodování i obranu. Nejdůležitějšími odvětvími ekonomiky Curacaa se staly obchod a lodní doprava. Nakonec došlo k tomu, že jej Holandská východoindická společnost učinila centrem obchodu s otroky.

V průběhu 18. a 19. století přešel ostrov několikrát do britských, francouzských a znovu do holandských rukou. Holandská vláda byla obnovena v r. 1815. V r. 1863 zde Holanďané zrušili otroctví, což vyústilo v ekonomické problémy, které přiměly mnoho obyvatel k odchodu z ostrova. Napětí mezi zdejšími sociálními skupinami vedlo v r. 1969 k rozsáhlým nepokojům a protestům. Tyto občanské nepokoje odstartovaly sociální hnutí, díky kterému získali místní obyvatelé větší politické pravomoci.

Kultura

Většina obyvatel Curacaa se hlásí k římsko-katolickému náboženství. Najdete zde však rovněž praktikující muslimy a hinduisty. Přes svou malou velikost se Curacao může pochlubit nejstarší aktivní židovskou komunitou v celé Americe, datující se od r. 1651, a také nejstarší trvale užívanou synagogou v Americe. Místní strava, nazývaná Krioyo, se vyznačuje směsí chutí a technik, které je nejlépe možné přirovnat ke karibské či latinskoamerické kuchyni. Zdejší oblíbený likér Curacao vznikl, když obyvatelé experimentovali se slupkami místního ovoce zvaného laraha.

Čemu se zde můžete věnovat

Návštěva muzeí – Na Curacau naleznete několik muzeí a pevnostních bašt, v nichž se můžete seznámit s historií tohoto ostrova. Obzvláště je možné doporučit muzea Kura Hulanda, Fort Nassau a Fort Amsterdam.

Vydejte se do národního parku Christoffel – V národním parku Christoffel naleznete jeskyně s malbami, které zde zanechali původní arawačtí indiáni.

Navštivte národní park Shete Boka – Čeká zde na vás více než deset krásných zátok, z nichž některé slouží jako útočiště pro rozmnožování mořských želv.

Shlédněte mořské akvárium – Je to jedna z největších atrakcí na Curacau, jeho součástí je i delfinárium, kde můžete být s delfíny v bezprostředním kontaktu.

Prozkoumejte jeskyně Hato – V těchto korálových a vápencových jeskyních naleznete nádherné stalaktity a stalagmity a také jezírka a vodopády. Jeskyně jsou zároveň domovem kolonie dlouhonosých ovocných netopýrů.

Potápění/Šnorchlování – Curacao může nabídnout několik vynikajících lokalit na potápění a díky nesmírně čistým vodám je zde skvělá viditelnost. Pokud se necítíte dostatečně připravení na potápění, máte vždy možnost věnovat se alespoň šnorchlování. Zdejší vody jsou nejklidnější v období měsíce prosince.

Zeměpis

Curacao je známé svými korálovými útesy, díky kterým jsou zde ideální podmínky pro potápění. U pláží na jižní straně ostrova je k provozování této aktivity několik skvělých lokalit. Pro Curacao je specifické, že mořské dno několik stovek metrů od pobřeží prudce klesá, a díky tomu se je možné dostat ke zdejším podmořským útesům i bez člunu. Tento prudký svah je místními obyvateli označován jako „modré dno“. Kvůli silným mořským proudům a absenci písečných pláží je skalnaté severní pobřeží ostrova k plavání i potápění nevhodné. Při jižním pobřeží se naopak nacházejí velmi klidné vody. Dalším charakteristickým rysem Cuaracaa je množství zálivů a malých zátok.

Copyright © 2022 Tropické ostrovy, Tropical Islands.