Nedefinováno (Nedefinováno)

Nedefinováno (Nedefinováno) Fidži

Fidži je skupina sopečných ostrovů, ležících v jižním Tichém oceánu. Je to oblíbená exotická destinace všech, kdo touží po úniku před civilizací.

Souostroví tvoří devět hlavních ostrovů, a to: Conway Reef, Kadavu Group, Lau Islands, Lornaiviti Islands, Rotuma Group, Vanua Levu Group, Viti Levu Group a Yasawa Islands.

Hlavními ostrovy jsou Viti Levu a Vanua Levu, které tvoří cca 85% celkového povrchu souostroví. Kromě nich však do souostroví patří ještě asi 900 menších ostrůvků.

Dovolená na Fidži

Svou dovolenou můžete strávit v některém ze zdejších resortů, ale k dispozici jsou i levnější penziony. Tyto ostrovy jsou cenově dostupnou variantou dovolené v Pacifiku. Díky stálému tropickému klimatu či dobře propracované turistické infrastruktuře je cestování po Fidži poměrně snadné. Coby centrum cestovního ruchu jižního Pacifiku přitahuje přes půl milionu návštěvníků ročně.

Mnohé návštěvníky může lákat prostě jen se zde opalovat a popíjet koktejly, nicméně většina turistů sem míří za jinými aktivitami, jako šnorchlování s delfíny, potápění na korálových útesech nebo surfování. A také na suché zemi čeká spousta zajímavých věcí, jako je například pozorování divokých zvířat či exotických ptáků.

Pláže, koupání a surfování

Najdete zde tisíc kilometrů oslnivě bílých písečných pláže, úchvatné palmy a zářivě modrou vodu moře. Pobřeží lemují zdánlivě nekonečné, intenzivně zbarvené útesy. Pod mořskou hladinou se ukrývá více než 1500 druhů ryb a zajímavých mořských tvorů. Právě jedinečný podmořský svět sem láká milovníky potápění a šnorchlování.

Oblíbenou činností je zde také surfování. Fidži je proslulé svými vynikajícími surfařskými plážemi, jako Typhoon Alley, Frigates Passage a Cloudbreak. Většina oblíbených surfařských destinací se nachází na ostrově Mamanuca a hlavním ostrově Viti Levu.

Manamucas je vlastně skupinka malých ostrůvků u pobřeží Nadi, považovaná za ideální místo pro surfování na světové úrovni. Většinou jsou sem pořádány jednodenní výlety z Nadi, ale díky neuvěřitelně krásné přírodě a úchvatným korálům by si toto místo zasloužilo delší návštěvu.

Nenechte si ujít

Nicméně Fidži nabízí dostatek příležitostí také turistům či milovníkům přírody. Kromě modrozelených lagun se zde rozkládají bujné deštné lesy, borové lesy i hory.

Nejvyšším vrcholem Fidži je Mount Tomanivi, 1 323m vysoká vyhaslá sopka. Nadšenci, kteří se vydají na její vrchol, budou odměněni ohromujícími panoramatickými výhledy do okolí.

Mimo hlavní letoviska, či spíše dále od nich, čeká na návštěvníky oblast ohromujících hor, deštných pralesů a zejména odlehlých vesnic. Příchozí zde sice nenajdou luxus a moderní výdobytky civilizace, ale zase si zde mohou vychutnat fantastickou pohostinnost místních obyvatel, kteří žijí podobným způsobem života, jako jejich předkové. Navíc je to jedinečná příležitost získat autentický pohled na místní kulturu. Mimo to si také zde turisté mohou vychutnat národní nápoj kava.

Kava, která se vyrábí z kořene pepřové rostliny, je mírně narkotický nápoj, který na rtech zanechává lehké mravenčení. Nápoj kava se podává obvykle jak při významných, tak i společenských příležitostech. Kava obřad je slavnostní událost, při níž účastníci sedí v kruhu a střídají se v pití nápoje, přičemž začíná vždy nejdůležitější host a pořadí pití odpovídá významu jednotlivých účastníků.

Pokud jde o stravu, Fidži je také domovem poměrně velké indické komunity, jejíž vliv je znatelný v lahodných indických pokrmech, které zde najdete prakticky v každém městě. Ze zdejších měst stojí za návštěvu zejména město Levuka, také Lautoka, přezdívané “Sugar City”, jachtařský ráj Savusavu a hlavní město Suva.

Lautoka je druhým největším městem Fidži, a své přízvisko získalo určitě díky zdejšímu cukrovému mlýnu, který je největší na jižní polokouli. Zajímavá je však kromě městských mešit i botanická zahrada. Nedaleko se nachází národní park Koroyanitu, pojmenovaný podle zdejší hory Mount Koroyanitu. Milovníci pěší turistiky si mohou užít zdejší lesy či nádherné vodopády.

Levoka se pak nachází na největším ostrově Fidži, Ovalau. Původně to bylo hlavní město Fidji. Je až překvapivé, že se tomuto místo podařilo do značné míry uniknout přílivu turistů, což na druhé straně umožní strávit zde relaxační dovolenou.

Třetím největším městem na Fidži je pak Nadi na ostrově Viti Levu. Nedaleko odsud se pak nachází údolí Sabeto, které je domovem přírodních geotermálních pramenů. Nadi však láká návštěvníky také nádhernou Zahradou spícího obra, která získala své jméno podle nedaleké hory, která svým tvarem právě spícího obra připomíná. Má rozlohu 20 hektarů a najdete zde více než dva tisíce druhů orchidejí.

Navštívíte-li ostrov Kadavu, nemůžete minout Velký astrolábový útes, který je delší než 100 km a táhne se podél ostrova. Kromě toho, že jde o jedno z nejlepších míst pro potápění na světě díky barevnému kaleidoskopu mořského života, jsou zde k vidění i ohromující korálové zahrady.

Hlavní město Suva

Suva jako hlavní město leží na jihovýchodním pobřeží ostrova Viti Levu, a to přímo v jeho centrálním obvodu. Zaujme především svou koloniální architekturou, ale také nádhernými chrámy a mešitami. Jednou z nejzajímavějších atrakcí Suvy je Muzeum Fidži, které návštěvníky podrobně seznamuje s kulturou jižního Pacifiku a historií země. Je zde možné spatřit spousta exponátů, mezi něž patří i šperky z lastur, zbraně zdejších kmenů a nástroje kanibalů.

Funkci hlavního a největšího města zastává od r. 1877 (předtím bylo hlavní město Levuka). Samotné město má asi kolem 90 000 obyvatel, ale jeho širší aglomerace včetně ostatních přilehlých samostatných měst dosahuje cca 350 000 obyvatel, takže tvoří největší obydlenou oblast Jižního Pacifiku vyjma Austrálie a Nového Zélandu.

Toto město je rovněž považováno za hlavní přístav, který má na starosti velkou část mezinárodní přepravy i výletní lodě. Sídlí zde také tzv. Jihopacifická univerzita, která má jinak své pobočky v dalších 13 městech na různých ostrovech v Tichém oceánu.

Celé město leží na poloostrově a je tedy zcela obklopeno mořem. Přesto zde můžete nejbližší pláž najít až 40 km v místě zvaném Pacific Harbour. Zajímavostí je, že vzhledem k lemování okolního pobřeží mangrovými porosty je značná část centra včetně budovy parlamentu postavená na mangrovníkových bažinách. Komplex vládních budov tak stojí na místě ústí potoka, do nějž bylo již v r. 1935 zaraženo přes pět kilometrů železobetonových pilířů, aby na nich mohly vzniknout tyto masivní stavby. Základní kámen byl položen o dva roky později a stavba byla dokončena v r. 1939. Další rozšíření parlamentu nastalo v r. 1967 a celý se pak přestěhoval do nového areálu v r. 1992.

Počasí na Fidži

Na Fidži vládne tropické počasí, nejlepší doba pro návštěvu je pak od března do listopadu. Teploty se zde obvykle pohybují po celý rok mezi 26-31°C. Cestovat na Fidži je nejvhodnější letadlem. Nachází se zde dvě mezinárodní letiště, a to Nadi a Nausori. Z letiště se můžete do místa pobytu dopravit snadno taxíkem, ale k cestování po Fidži je vhodné využít autobusy, které jsou efektivní a přitom levné. Mezi jednotlivými ostrovy pak je ideální k cestování využít malé lodě, obvykle provozované hotely, nebo trajekty, které fungují mezi Viti Levu a Vanua Levu, Ovalau a Kavadu i Vanua Levu a Tavaeuni.

Ubytování, jídlo a lokality na ostrově

Fidži nabízí poměrně široké možnosti ubytování. Nejlevnější ubytování nabízí hostely a možné je zde také kempování. Další alternativou jak zde strávit levnou dovolenou je využít levné hotely. Známá turistická centra pak nabízí ubytování za cenu asi čtyřnásobnou. Pronajmout si zde však můžete i celý dům či byt.

Návštěva na Fidži je relaxem pro tělo i duši, ale faktem je, že turisté by měli respektovat některé zvyklosti. Jednou z nezbytných podmínek je nošení sarongu, zvaného “sulus”, obzvláště mimo resort.

Je to země bohatá na tradiční kulturu, ale především zde najdete milé pohostinné lidi. Obyvatelstvo tvoří zajímavá směs Melanésanů, Polynésanů a Indiánů. Tomu také odpovídá místní kuchyně, která je zajímavou směsicí místních i mezinárodních chutí.

Většina letovisek zahrnuje pestrou nabídku restaurací s rozmanitým výběrem jídel, a to od elegantních luxusních podniků, přes velké rodinné restaurace či nonstop kavárny. Většinou zde můžete ochutnat čerstvé mořské plody, ale i místní tradiční speciality. Ty se poměrně často připravují v podzemích pecích lovo, v nichž se pečou nejrůznější pokrmy, zabalené do banánových listů a pokryté hhlínou. Charakteristická je výsledná slabě kouřová chuť.

Oblíbenou zdejší specialitou je pak kokoda, která obsahuje části čerstvých ryb, marinované v limetkové šťávě a podávané v polovině kokosového ořechu, nebo také palusami, maso balené v listech taro a vařené ve sladkém kokosovém krému.

Chcete-li navštívit Fidži a uniknout hluku a chaosu velkých měst, ale současně nechcete obětovat pohodlí městského života, je ideální volbou Severní a Jižní Patong. Pro rodiny s dětmi či páry jsou vhodným místem pro ubytování Sea Sun Sand Resort & Spa nebo Hotel Bliss s vynikající polohou na pláži. Pro náročnější je pak možné doporučit Kalima Resort & Spa.

Většina luxusních hotelů se nachází v blízkosti centra měst. Na Viti Levu patří k těm nejlepším Nanuku Auberge Resort, naisoso Island Resort Vily nebo Apartmány GreyStone. Pokud však máte spíše omezený rozpočet, nemusíte mít obavy. Na Viti Levu je k dispozici též řada levnějších hotelů, jako Mango Bay Resort, Oasis Palms Hotel nebo Namuka Bay Lagoon. Jsou báječnou kombinací příznivé ceny a dostatečného pohodlí i vybavení.

Také na Vanua Levu si můžete vybrat z luxusních hotelů, jako Savasi Island Resort či Namale Resort & Spa nebo La Dolce Vita Holiday Villas, kde si užijete maximální pohodlí a rozmazlování. Ale ani s nižším rozpočtem strádat nebudete, například levnější hotely, jako The Royale Lodge in Labasa nebo Daku Resort v Savusavu.

Fidži je místem, kde se doslova vracíte v čase do doby, kdy lidem nevládl stres a spěch. Způsob zdejšího života je vlastně postojem, který může být jak inspirující, tak i dopalující. Mimo turistická letoviska zjistíte, že život má jiné tempo a řád, kde jízdní řády slouží spíše jako pokyny a krátké setkání může zabrat i několik dnů.

Kdy sem vyrazit

Pokud byste na ostrovy rádi vyrazili a máte rádi teplo, nejteplejším měsícem je zde k překvapení leden, protože oblast leží na jižní polokouli s tropickým vlhkým podnebím. Nejméně teplo je zde naopak v červenci. V období dešťů mezi listopadem a dubnem hrozí ostrovům cyklony. Téměř polovina plochy ostrovů je vydatně zalesněná. Jedná se o tropické lesy a savany. Najdete v nich bambus, kokosové palmy a jiné vzácné dřeviny. Žije zde spousta exotických papoušků a plazů.

Fakta

Souostroví Fidži se nachází na jihozápadě Tichého oceánu mezi Austrálií (od níž je vzdálené asi 2 600 km na východ) a Jižní Amerikou a jeho území tvoří dva hlavní ostrovy, Viti Levu (s hlavním městem Suvou), Vanua Levu a k tomu dalších 330 menších ostrůvků vulkanického nebo korálového původu. Všechny části území jsou velmi hornaté s nejvyšší horou souostroví, vyhaslou sopkou Tomanivi s výškou 1323 m. n. m.

Mezi zajímavosti ostrovů patří, že až do 19. stol. místní obyvatelé praktikovali kanibalismus. Přitom až dodnes je v ústředí každé vesnice náčelník, jehož funkce se dědí z otce na syna.

Ostrovy obývají Fidžijci melanésko-polynéského a indického původu; obě komunity jsou přibližně stejně početné a probíhají mezi nimi neustálé etnické, náboženské a politické spory o držení moci a vlastnictví půdy. Fidžijci jsou považováni za domorodce, kteří vlastní většinu majetku a kontrolují státní správu i armádu, a Indové za přistěhovalce, kterým se daří v obchodu a dopravě. Invazi Indů přitom podporovala v minulosti britská koloniální správa. V letech 1874 -1970 bylo totiž Fidži britskou kolonií. Úřední název ostrovního útvaru je Republika Fidžijských ostrovů, jejichž rozloha je přes 18 000 kilometrů čtverečních. Žije zde dohromady přes 850 000 lidí, z nichž kupodivu najdete více než polovinu křesťanů. Ostatní podíl vyznání má zastoupení v hinduismu nebo islámu. Domluvíte se zde většinou anglicky, která je také hlavním úředním jazykem. Útvar je dělen na 4 sekce a 1 závislé území. Platí se tu fidžijským dolarem. Přestože oficiálně ústava země definuje Fidži jako demokratickou parlamentní republiku, v r. 2006 došlo k autokratickému puči, který odmítla řada světových organizací či mocností a který mimo jiné zapříčinil i cenzuru tištěných a elektronických médií.

Copyright © 2022 Tropické ostrovy, Tropical Islands.