Nedefinováno (Nedefinováno)

Nedefinováno (Nedefinováno) Havaj

Havaj je pro řadu lidí synonymem pro ráj na zemi. Stačí jen pohlédnout na sladké pláže a korálové útesy, a už se vám odsud nebude chtít zpátky do civilizace.

Ostrovy Havaje

Na Havaji je šest hlavních ostrovů: Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Maui a ostrov Havaj – Big Island. Každý z nich disponuje svou vlastní osobitostí, nabízí specifické aktivity i zajímavé památky.

Fotografie ostrova obvykle ukazují kobaltové modrý Tichý oceán a nádherné východy a západy slunce. A přesně to turisté při návštěvě ostrova touží shlédnout. Ve skutečnosti jsou havajské východy a západy slunce tak úchvatné, že jsou samy o sobě dostatečným důvodem proč sem vyrazit. Nicméně pokud sníte o koupání v laguně u zlatých písečných pláží či pod krystalovými vodopády, jste také na správném místě. Ať již sem však cestujete za rybařením, surfováním nebo koupáním a opalováním, vždy zde najdete ještě něco navíc. Jde o propojení zdejší přírody s tradiční havajskou láskou a úctou k zemi.

Havaj je ostrovem, který si pluje uprostřed Pacifiku a hrdě si udržuje svou vlastní identitu, tak odlišnou od americké pevniny. Na co jsou Havajané také právem pyšní, to je jejich multikulturální dědictví. Naleznete zde potomky starých Polynésanů, evropských cestovatelů, amerických misionářů i asijských přistěhovalců. Různorodé tradice jednotlivých kultur jsou do dnešní doby stále udržovány a důkazem toho jsou umělecké výtvory i kulturní festivaly.

Nenechte si ujít

Ostrov Oahu je považován za srdce Havaje a bývá občas nazýván “Gathering Place” neboli shromaždiště. Rozhodně dělá svému jménu čest. Je to domov různých etnických skupin a splynutí východní a západní kultury je zde téměř dokonalé.

Největší turistickou atrakcí Havaje je pláž Waikiki. Nachází se v hlavním městě Honolulu, je snadno dosažitelná a nabízí veškeré vybavení a zázemí moderního města. Na konci pláže se pak nachází vyhaslá sopka ve tvaru polokoule, kráter Diamond Head, doplňující a dotvářející nádhernou kulisu sluncem zalité pláže.

Pearl Harbor

Když se řekne Havaj, určitě se spoustě lidí vybaví Pearl Harbor. Hlavní město Honolulu nabízí řadu zážitků i pro ty, kdo milují zajímavé poznávání. Za návštěvu tak stojí například sopka Diamond Head nebo případně vyhlídková věz s názvem Aloha Tower. Nejčastějším cílem, kam míří většina turistů, je však rozhodně velmi známý přístav Pearl Harbor, v němž lze také díky pozůstalým vrakům lodí zavzpomínat na události spojené s jeho bombardováním ve druhé světové válce. Dnes můžete na Havaji navštívit památník USS Arizona, tedy památku na uctění obětí potopení USS Arizona. Stojí nad zbytky potopené lodi, které zčásti vyčnívají z vody. Návštěvníci se zde dozví spoustu informací o historii přístavu, o japonském útoku a mohou navštívit i bitevní loď USS Missouri. Tento přístav (v překladu znamená „Perla přístavů“) se nachází stejně jako hlavní město na třetím největším ostrově Oahu.

Musíte vidět

Na ostrově Oahu, asi hodinu cesty od Honolulu, se nachází také Polynéské kulturní centrum, které představuje kulturu a denní život původních obyvatel. Je rozděleno na úseky, které reprezentuje jednotlivé polynéské ostrovy.

Největším ostrovem je ostrov Havaj, nazývaný také Big Island nebo ostrov orchidejí. Tento ostrov zahrnuje několik klimatických zón, od bílých písečných pláží po zasněžené hory.

Mezi nejkrásnější místa pro návštěvu zde patří bezesporu národní park Havajské vulkány, který mimo jiné skýtá jedinečný pohled na aktivní sopku Kilauea i na krajinu, vytvořenou relativně nedávno vulkanickou aktivitou. Horká lává stéká po stěně hory a suchá lává pokrývá silnici a ukazuje svou nezastavitelnou sílu.

Kdo touží po působivé vyhlídce, ten by se měl jít podívat do údolí Waipio. Je obklopeno svěžími útesy a toto úrodné údolí se rozprostírá daleko k oceánu, kde se nachází černá písečná pláž omývaná bílými zpěněnými vlnami a modrým mořem. Vyšplháte-li se na výhlídku, naskytne se vám neskutečný výhled na údolí i celé okolí.

Nejvyšší horou na Havaji je Mauna Kea, která v tomto tropické ráji přináší některá specifika. Mimo jiné si zde můžete v zimních měsících i zalyžovat. Během roku se po drsné silnici dostanete na vrchol hory, kde se nachází observatoř Mauna Kea.

Za patrně nejpůvabnější ostrov světa je považován druhý největší havajský ostrov Maui. Zde se nachází národní park Haleakala National Park, který nabízí možnost přístupu k neaktivní sopce Haleakala. Výhledy z jejího vrcholu zahrnují celý ostrov a překrásné jsou zejména při východu slunce. Na ostrově Maui je také poutavé Maui Ocean Center, které návštěvníkům umožní vidět zblízka to, co je ukryto pod povrchem oceánu, jako jsou želvy, žraloci nebo rejnoci, kteří zde jsou prezentováni v obrovských akváriích. Mezi oblíbené atrakce tu patří zejména prohlídka skleněného tunelu.

V zimních měsících je možné si na ostrově zarezervovat prohlídku velkolepých velryb. Zdejší město Lahaina bývalo kdysi centrem velrybářského obchodu.

Maui však poutá pozornost i dramatickou silnici Hana Road, což je malebný úsek dálnice, vedoucí od Pa´ia přes svěží lesy, podél oceánu do vzdáleného města Hana, které si díky relativní odloučenosti od zbytku ostrova uchovalo mnohem více tradiční havajské kultury než jiná zdejší města.

Nejstarším a nejsevernějším ostrovem je pak Kauai, zvaný Zahradní ostrov. Ten disponuje zejména dramatickými přírodními krásami. Za prozkoumání stojí stezky Koke´e State parku, který ukrývá také Koke´e muzeum, který se zaměřuje na místní vegetaci i život ptáků na ostrově.

Smaragdová údolí, tropické deštné pralesy, šumící řeky i kaskádovité vodopády, to všechno je důvod proč se sem zajet podívat. Navíc je ostrov místem, kde se můžete věnovat řadě outdoorových aktivit, jako je jízda na kajaku po řece Wailua, šnorchlování na pláži Poipu nebo vycházky nad údolími.

Na západě ostrova se pak nachází jedinečný Waimea Canyon, označovaný za Grand Canyon Pacifiku. Údajně jej tak prý pojmenoval Mark Twain, kterému připomínal známý americký Grand Canyon.

Báječný zážitek přináší také odpočinek v některé z mnoha nádherných zahrad, jako je zahrada Limahuli. Jde o botanickou zahradu, patřící do pětice zahrad označovaných za  Národní tropické botanické zahrady.

Ostrov Lanai je přezdíván jako “Ostrov ananasu“, protože na jeho ostrovních plantážích bývalo produkováno asi 75 procent světové produkce ananasu.

Nejmenším turistickým ostrovem z hlavní šestice je Molokai, “Přátelský ostrov”. Zajímavostí je, že zde nenajdete vyšší stavbu, než je palma, a nejsou zde prakticky žádné fast foody nebo pouliční osvětlení. Panuje zde jakýsi uvolněný životní styl, který činí ostrovany velmi přátelskými.

Ochutnejte

Ať již navštívíte kterýkoliv ostrov, na Havaji prostě musíte ochutnat některé tradiční havajské jídlo, jako je vepřové maso kalua, chobotnice luau či lomi lomi losos. Havajskou verzí klasických asijských pokrmů s nudlemi je Saimin, pochutnat si zde pak můžete na Malasadas, což jsou smažené kuličky z těsta, obalované v cukru.

Ubytování na Havaji

Při návštěvě Havaje musí turisté počítat s vyššími náklady, což je ovšem u polynéských ostrovů obvyklé. Nadarmo není označována za krásný, ale hodně drahý americký sen. Nicméně pokud jde o ubytování, jsou k dispozici nejen moderní hotely, jako Lotus Honolulu nebo The Equus, an Ascend Hotel Collection Member, turistická letoviska s luxusními hotely, jako Outrigger Waikiki Beach Resort či Four Seasons Resort Oahu at Ko Olina, ale můžete se ubytovat i v levnějších hotelech jako Aqua Oasis či Aqua Bamboo Waikiki nebo také v místních hostelech, například Banana Bungalow Maui Hostel nebo Waikiki Beachside Hostel.

Havaj je osmým nejmenším státem USA, který nadchne každého, kdo sem zavítá. Je to ideální prázdninová destinace, a největším problémem, který řeší lidé mířící na Havaj je, na který ostrov se vydat. Ale můžete vyzkoušet během své cesty několik nebo dokonce všechny místní ostrovy.

Každý jistě zná přízvisko „mít se“ nebo „užívat si jako na Havaji“. Toto spojení není čistě náhodné. Inu, kde jinde by se lidé vzhledem k příznivému podnebí a krásné a čisté přírodě v neporušeném stavu tolik věnovali vegetování a radovánkám v objetí havajských žen s proslulými věnci z květin? To vše na plážích jako vystřižených z těch nejluxusnějších katalogů cestovních kanceláří s věhlasným blankytným nebem a azurovým mořem? Není to pohádka, je to realita. Skutečné barvy havajské přírody jsou pravdivé. V Havaji se prostě můžete mít „jako na Havaji“.

Písečné pláže u Honolulu

Ti, kteří milují odpočinek a válení u moře, by si zcela určitě neměli nechat ujít jednu z nejznámějších pláží nejen celého hlavního města Honolulu. Jmenuje se Waikiki Beach. Stejně věhlasnou a neméně oblíbenou pláží je pak Haunama Bay (v zátoce). Obě se mohou pyšnit průzračně čistým a modrým mořem, o němž jsme se již zmiňovali výše, a také jemným bílým pískem, který se na obou těchto plážích vine po pobřežích.

Tradiční věnce

Ale vraťme se k nošení tradičních věnců. Jak vůbec vznikly? Úplně první nošení havajských věnců je datováno již do doby, kdy k břehům Havajských ostrovů připluli první Polynésané, pocházející až z dalekého souostroví Tahiti. Ti jejich používáním vyjadřovali svůj způsob úcty k bohům. V celé Polynésii si byly věnce velmi podobné po dlouhá staletí. Darují se nejčastěji při nějaké příležitosti, jako jsou narozeniny, svatba, pohřeb, zásnuby či zakončení studia. Oficiální Den havajských věnců připadá od r. 1927 na datum 1. května.

Zde jsou základní typy věnců:

a) věnec utvořený z velrybích nebo mrožích kostí se nazývá Niho Palaoa
b) věnec vytvořený z peří nazýváme Hulu manu
c) věnec upletený z mušlí se jmenuje Pupu

Setkáváme se také s tradičními věnci upletenými z kvítí, listů, semínek nebo ořechů. Vzhledem k tomu, že Havajské ostrovy byly po dlouhou dobu izolovány (a to během období let 1300 – 1778), pro zdejší účely se tady rozvinulo pletení mnoha dalších druhů věnců, jež se využívaly pro spoustu různých aktivit od rituálů a oslav náčelníků kmenů až k dennodennímu užití běžných Havajců. Náčelníci navlékali nejrůznější typy věnců, aby odlišili své kmeny, běžným obyvatelům pak věnce sloužily hlavně jako ozdobný prvek bez hlubšího významu. Ale až rozvoj turistického ruchu učinil z havajského věnce jeden ze základních symbolů ostrovů v očích ostatního světa. Jsou to právě turisté, kteří si třeba již na letišti objednají typické tradiční přivítání s obdarováním věnce a vřelým přivítáním místního pozdravu „Aloha“.

Nezdá se to, ale i toto nošení věnců má svá malá pravidla. Přestože věnce může nosit takřka kdokoliv (vyjímá se hlavně na ženách) a nemusí pro to být žádný zvláštní důvod, obdarování věncem symbolizuje zájem a výraz dobré víry mezi darujícím a obdarovaným, a proto by nikdy nemělo dojít k jeho odmítnutí. Je pokládáno vyloženě za neslušné, pokud si věnec jen na chvíli sundáte v momentu přítomnosti osoby, která Vám jej darovala. Po donošení věnce či po jeho dosloužení by se věnec nikdy neměl vyhazovat do odpadkového koše nebo popelnice, ale měl by být vrácen zpět na místo, kde byl vytvořen, nebo navrácen živlu země (např. by měl být zavěšen na strom, zakopán do země nebo spálen). Od konce druhé světové války je navíc darování věnce zpravidla doprovázeno polibkem (i tento zvyk přešel ve všeobecnou známost). Jednotlivé ostrovy, kterých je v základu těch největších dohromady osm, odlišují své vlastní tradiční barvy věnců.

Copyright © 2022 Tropické ostrovy, Tropical Islands.