Nedefinováno (Nedefinováno)

Nedefinováno (Nedefinováno) Maledivy

Maledivy jsou poměrně malým a vzdáleným ostrovním rájem, ležícím v Indickém oceánu. Svým návštěvníkům nabízí bezkonkurenční luxus, úžasné pláže s bílým pískem a úchvatný podmořský svět. Tím vším směřuje tento ostrov k tomu, stát se vaší jedinou skutečnou nezapomenutelnou dovolenou v životě.

Maledivy, nejznámější pláže světa

Maledivy jsou považovány za domov nejlepších pláží na světě, které jsou rozloženy celkem na téměř 1200 ostrůvcích, z nichž však obydlených je asi 200 a mezi turistické cíle patří asi 19 z nich. Všechny pláže se chlubí bílým jemným pískem a světle modrozelenou vodou, jako prakticky nikde jinde na světě. To samo o sobě stačí, aby sem zavítalo více než milion turistů ročně.

Maledivy byly osídleny již od 5. století před naším letopočtem, a to budhisty ze Srí Lanky a jižní Indie. Od 12. století se pak stal hlavním náboženstvím na Maledivách islám. Po pár stech letech se Maledivy dostaly pod portugalskou nadvládu a v 19. století se staly britským protektorátem. Absolutní nezávislost pak ostrovy získaly v polovině 20. století.

Ubytování

Každé letovisko na Maledivách je vlastně samostatným ostrovem, takže si musíte nejdříve vybrat si ten nejlepší ostrov. Pokud jde o ubytování, soupeří zde nejslavnější značky hotelů, které nabízí co největší luxus. Není divu, že je to oblíbená destinace mladých manželských párů. K dispozici jsou však i menší penziony, které jednak nabízí nižší ceny a také přibližují turisty místnímu obyvatelstvu.

Populární jsou mimo jiné bungalovy na vodě, které přináší řadu překvapení, jako je skleněná podlaha, kterou můžete pozorovat tropické ryby. Obecně však lze možnosti ubytování na Maledivách označit za luxusní. Turistická střediska nabízí cenové dostupné hotely, extravagantní a nákladné hotely i ubytování se střední hladinou cen.

Pro svůj pobyt si můžete vybrat některý z místních hotelů, jako Somerset Hotel s výbornou přízemní kavárnou, cenově dostupný Mookai Hotel s dobře vybavenými pokoji, rozjásaný Park House v zářivých barvách – žluté a zelené, se skvělou pizza restaurací v přízemí nebo Skai Lodge, městský dům plný květin.

Nad nejslavnější restaurací Sala Thai jsou pak k dispozici pokoje hotelu Sala Thai s velmi vysokým standardem. Jedním z nejlepších míst pro odpočinek v Male je Seagull Cafe House, který poskytuje širokou nabídku místních lahůdek. Milovníci thajského jídla by pak měli zají to thajské restaurace Wok, která sídlí v Hithaffivinivaa Magu a vyznačuje se okouzlující atmosférou a vynikajícím jídlem.

Na velmi dobré úrovni je však také například resort Vivanta by Taj Coral Reefs ležící přímo na pláží nedaleko od mezinárodního letiště v Male a pro návštěvníky s nižším rozpočtem je k dispozici třeba Planktons Beach, nejlepší z levných penzionů, nacházející se na pláži Hulhumale.

Rozhodně se podívejte pod vodu

Čisté maledivské vody jsou doslova magnetem pro všechny obdivovatele mořského života, takže potápění a šnorchlování jsou jedněmi z nejatraktivnějších aktivit místních návštěvníků. Bohatství a rozmanitost života pod hladinou oceánu jsou doslova omračující. Kochat se zde můžete oslnivými korálovými stěnami, nádhernými jeskyněmi, skupinami pestrobarevných tropických ryb nebo v hlubších vodách se skrývajícími rejnoky, želvami, žraloky i největšími žraloky velrybími. A co je nejlepší, voda je zde tak teplá, že nepotřebujete mnohdy ani neopren.

Maledivy jsou perfektním místem pro všechny, kdo hledají únik z každodenního ruchu městského života. Maledivy přitahují množství návštěvníků prakticky po celý rok a nabízí kromě bezpočtu atrakcí a zážitků i nejrůznější možnosti ubytování.

Nenechte si ujít

Hlavním městem Malediv je Male, které kromě toho, že je to sídlo výkonné i zákonodárné moci, je i oblíbeným turistickým cílem. Uspokojí i milovníky historie, protože je zde k vidění mnoho historických budov a památek, jako zdejší sultánská mešita ze 17. století či islámské centrum se zlatou kopulí. Zajímavými místy jsou také Památník Tsunami, který je věnován obětem přírodní katastrofy z roku 2004, Národní muzeum či Mešita Velkého pátku, vábící turisty jednoduchostí bílého mramoru, nebo Male Fish Market.

Národní muzeum uchovává bohatou sbírku historických artefaktů, které návštěvníkům podávání dostatek informací o historii Malediv. Zajímavostí je, že toto muzeum sídlí v budově maledivského královského paláce, jehož součástí je i sultánský Public Park.

Rodiče s dětmi zde nemohou vynechat návštěvu ponorky Whale Submarine, která nabízí podvodní prohlídku pestrých korálů a možnost pozorování života na útesu vůbec. Prohlídka trvá necelou hodinu a spatřit zde můžete nejrůznější druhy exotických ryb či želv.

Paradoxem, je že hlavní město Malediv nemá vlastní přírodní pláž, a proto zde byla vybudována pláž, nazvaná Artificial Beach.

Ostrov Hulhumale je domovem mezinárodního letiště Velana a dostanete se sem lodí přímo z hlavního města Male. Nachází se zde nádherná pláž na východní části a k návštěvě láká i mešita se skleněnou střechou.

Ostrov Utheemu je nejsevernějším místem v souostroví, ležící na okraji atolu Haa Alif, a zaujímá zvláštní místo v historii tohoto souostroví. Kdysi totiž tento ostrov býval domovem uctívaného sultána Mohameda Thakurufaanu, kterému se mimo jiné připisují zásluhy za vyhnání portugalských útočníků z ostrova na konci 16: století. Dřevěný palác, kde respektovaný vládce vyrostl, Utheemu Ganduvaru, patří k nejzajímavějším místním památkám.

Mezi nejlepší destinace Malediv pro páry patří krásný romantický ostrov Veligandu. Je proslulý svými úchvatnými západy slunce, zářícími červeně a žlutě nad třpytícími se vodami Indického oceánu. Vychutnat si zde můžete neuvěřitelné koktejly, a mezi oblíbené atrakce patří jízdy na kajaku či surfování podél tyrkysového pobřeží. Pro ubytování novomanželů jsou ideálním místem opulentní přímořské vily a apartmány.

Velká část turistů míří na Maledivy kvůli potápění. Tím nejlepším místem pro tuto aktivitu je bezesporu Banana Reef. Své jméno získal podle tvaru útesu, který připomíná banán. Jde o chráněnou oblast, která proslula fantastickými podmínkami pro potápění a šnorchlování, protože je zde možné spatřit překrásné korály, ale také pozorovat ostatní podmořské živočichy, jako jsou žraloci, kajmanky či barakudy. Na souši si pak mohou turisté vychutnat návštěvu nádherných útesů a jeskyní.

Za návštěvu stojí také ostrov Kuredu, samozvaný klenot atolu Lhaviyani. Ostrov má tvar bumerangu a nachází se zde jediné letovisko, nabízející rustikální bambusové chatrče a všudypřítomné bungalovy nad vodou. Oblíbenou aktivitou zde je potápění a šnorchlování, nicméně zde najdete i 9-jamkové golfové hřiště.

Mezi nejvyhledávanější destinace na Maledivách patří ostrov Cocoa. Ubytování zde poskytuje asi 33 vodních vil s vynikajícím vybavením. Kromě pláží s bílým jemným pískem si zde můžete vychutnat i lázeňské služby. Na špičkové úrovni jsou také zdejší restaurace.

Pokud hledáte klid

Pro strávení spíše klidné dovolené pak poslouží ostrov Baros, známý nejen krásnými plážemi, ale také úchvatnou přírodou a krásnými korály. Podobně pro detoxikaci duše i těla poslouží ostrov Mihiri, kde nenajdete vůbec žádné televizní přijímače. Absolutní pocit klidu vás pak obklopí na ostrově Dhigu, kde turisté přebývají v resortu Anantara Dhigu, který je vhodný také pro rodiny s dětmi, kterým nabízí zábavné aktivity v Dhoni Kids Club.

Pro rodiny

Rodiny s dětmi by si měly vybrat ostrov Huvahendhoo, s proslulým Lily Beach Resort, který nabízí i restaurace, podávající speciality pro malé děti. Navíc zatímco rodiče budou trávit čas v lázních, mohou se děti pobavit v Kids Clubu.

Jídlo a pití na Maledivách

Toužíte-li ochutnat tradiční maledivskou kuchyni, v Male k tomu budete mít jedinečnou příležitost. Zdejší kuchyně se skládá ze tří základních surovin, a sice ryb, kokosu a škrobu. Velmi výrazný je zde vliv kuchyně Indie a Srí Lanky s jejími výraznými chutěmi. Populární jsou zde Mas Riha a Kukulhu Riha z ryb a kuřecího masa a směsi koření. Oblíbenou přílohou jsou pak roshi. Dalším populárním jídlem je též rybí vývar z tuňáka, Garudiya, nebo Rihaakuru, rybí pasta či Kulhi Boakibaa, rybí koláč z tuňáka a kokosu. Den můžete skončit například smaženým banánovým koláčem, ochuceným vanilkou, Dhonkeyo Kajuru.

V resortech a turistických oblastech jsou běžně k dostání i alkoholické nápoje, které zdejší obyvatelé standardně nekonzumují. Místo toho zde můžete vyzkoušet kokosovou vodu nebo Raa, vyráběný z palmových listů.

Co by žádný návštěvník rozhodně neměl vynechat, to je podvodní stolování, které nabízí podniky jako  Sea Restaurant, Condrad či Ithaa. Pochopitelně to není levná záležitost, ale rozhodně stojí tento zážitek za to.

Podtrženo sečteno

Maledivská kultura a tradice je směsicí prvků z Indie, Srí Lanky i některých částí severní Afriky. Ačkoliv v turistických resortech je atmosféra poměrně uvolněná, je zapotřebí dodržovat určitou etiketu a pravidla. Patří mezi ně vhodné oblečení k jídlu a především konzervativní způsob oblékání, protože Maledivy jsou islámský stát.

Maledivy patří mezi překrásné destinace, které by měl člověk alespoň jednou za život navštívit. Zachovávají si svou osobitou atmosféru a přitahují tak nejen milovníky krásné přírody a podmořského světa, ale také ty, kdo touží po klidu a odpočinku, a také velké dávce romantiky. To je důvodem, že Maledivy jsou oblíbenou líbánkovou destinací.

Bílé písčité pláže, průzračně čistá modrá voda a chutné jídlo, to jsou propriety, které přitahují návštěvníky. Spolu s lákavými aktivitami, jako jsou vodní sporty, nádherný podmořský život a pozorování divokých zvířat v překrásné přírodě, vytváří jedinečnou auru, která Maledivy obklopuje.

Copyright © 2022 Tropické ostrovy, Tropical Islands.