Nedefinováno (Nedefinováno)

Nedefinováno (Nedefinováno) Phuket

Phuket je největším a patrně nejslavnějším thajským ostrovem, který tím pádem nabízí dostatek prostoru pro všechny návštěvníky. Najdete zde vše potřebné, ať již jde o pláže, možnosti potápění, skvělé jídlo i zajímavou kulturu. Ostrov Phuket leží v Andamanském moři a jedná se vlastně o provincii v jihozápadním Thajsku. Má poměrně malou rozlohu, přesto zde žije přes 250 000 obyvatel.

Pláže

Hlavním lákadlem jsou pochopitelně pláže s bílým pískem, které zasahují jižní a západní pobřeží. Každá pláž je jiná, počínaje luxusními letovisky Surin a Ao Bang Thao po rodinně orientované Rawai či hříšné město Patong nebo kulturně bohaté hlavní město Phuket. Dalšími zajímavými místy pak jsou národní parky na severu ostrova, které lze bez nadsázky označit za svatyně volně žijících živočichů.

Nejdelší a nejkrásnější pláží Phuketu byla donedávna pláž Patong, ovšem rozvoj cestovního ruchu ji poněkud pozměnil na rušné centrum aktivit. Dnes je to tedy letovisko, určené pro lidi, kteří si chtějí užít thajskou zábavu a mnohé zdejší aktivity. Pravda, klidu si zde moc neužijete.

Velký počet pláží naleznete zejména na západní straně ostrova. Tyto pláže jsou čistě veřejné a nikdy nepatřily soukromým osobám, proto zde ani hotely žádné pláže nevlastní a neprovozují je za poplatek. Proto se můžete koupat i v blízkosti těch nejluxusnějších hotelů. Servis pláží pro opatření drobného občerstvení, k zapůjčení lehátek nebo slunečníků je však téměř všude zabezpečen.

Nejdelší a nejznámější pláží je Patong Beach. Mimo výše vytipované rodinné aktivity tady najdete k dispozici i možnost občerstvit se u řetězců známých světových značek. Výrazné zastoupení tu má také bohatý noční život s mnoha bary a restauracemi. Uchýlila se zde rovněž spousta cizinců pro strávení důchodového odpočinku. Z výše vypsaných důvodů není tedy vhodná pro ty, kteří nemají rádi příliš ruchu.

Surin Beach najdete asi 20 minut jízdy autem z letiště. Jsou na ní přítomné ty nejdražší hotelové komplexy na celém ostrově. Přesto se tady dá najít i levnější ubytování. Vzhledem k tomu, že moře u pláže je velmi bujné a vyskytují se tu vyšší vlny, koupat se zde mohou jen zkušenější plavci nebo se v moři vyřádí spíše surfaři.

Poněkud klidnější pláží s bílým pískem a méně divokou vodou je Kata Beach. To ale platí jen mimo období monzunových dešťů. To je pak plavání a surfování vhodné tak, jak je popsáno v předchozím případě. I zde můžete zavítat do spousty barů či restaurací nebo obchůdků se suvenýry.

Poslední trochu známější pláží je Karon Beach. Je pojmenována podle městečka, které se nachází po celé její délce. Najdete ji v blízkosti první nejznámější pláže. Dříve zde chodili lidé hlavně za seznámením a pletkami, ale v poslední době si letovisko snaží udržet pověst místa vhodného hlavně pro rodinné dovolené.

V r. 2004 bylo na ostrově Phuket velmi silné tsunami, ale provoz všech pláží je nyní v bezvadném stavu a ty byly po vzniklém nepořádku obnoveny. Byl na nich rovněž vybudován moderní systém včasného varování před takovým novým hrozícím nebezpečím, protože každá z těchto pláží je vybavena poplašnými věžemi se sirénami a jsou zřetelně vyznačeny i všechny únikové zóny.

 

Počasí

Nejlepší období pro cestu do Phuketu je jednoznačně od prosince do března, kdy zde počasí není tak vlhké a teploty se zde pohybují mezi 24-32°C a celkově je počasí pohodové a příjemné. Vyšších teplot se zde návštěvníci dočkají od dubna do května, kdy rtuť teploměru může vystoupat až na 36°C. Červen, červenec a srpen jsou pak spíše obdobím, kdy jsou zde poměrně časté bouřky a bouřkové přeháňky a konečně pravé období dešťů zde nastává v září a říjnu.

Návštěvníci z celého světa sem cestují za odpočinkem i dobrodružstvím, takže toto místo patří k nejpopulárnějším destinacím v Thajsku. Částečně je to i díky výjimečnému klimatu, které zde panuje.

Doprava

Doprava na Phuket není nijak složitá, protože vzhledem k jeho velikosti a popularitě sem míří řada mezinárodních letů. Letiště v Phuketu je druhým největším v Thajsku, ale je možné se sem dopravit i autobusem z Bangkoku, což je pochopitelně levnější varianta.

Phuket

Hlavní město Phuket leží na jihovýchodním pobřeží ostrova v malebné zátoce. Architektura města odráží jak vliv čínských přistěhovalců, tak i vliv portugalské estetiky a ve výsledku je pěkným kontrastem k tradičnímu thajskému stylu. V současnosti zde však vládne boom hotelů, restaurací, masáží, spojených s rostoucím cestovním ruchem posledních let.

Rawai

Chcete-li však spíše poznat životní styl zdejším domorodců, vydejte se do vesničky Rawai, kde žije kmen Mokenu, kmen “mořských cikánů”. Jejich kořeny sahají na ostrov Andaman a Nicobar a zůstávají do dnešních dnů věrni svým zvykům a tradicím. Nachází se zde malý rybářský přístav i pláž pokrytá kokosovými palmami. K pronajmutí jsou zde lodě, na nichž se dopravíte na blízké ostrovy. Turisté zde mohou navštívit pláže Nai Harn s báječným Phuket Yacht Club Hotelem, Kata Noi, Karon Noi nebo hlavní pláž Patong Beach, ležící jižně od Hat Rawai.

Cestou k Rawai si dávejte pozor, můžete spatřit botanickou raritu – přes šedesát let starou kokosovou palmu, jejíž kmen se postupně rozdělil na čtyři části.

Další místa

Cestujete-li s dětmi, zkuste navštívit akvárium v Phuketu, kde jsou k vidění exotické druhy ryb, mořské želvy, krabi i hvězdice. Mořské želvy mohou cestovatelé pozorovat i v oblasti národního parku Hat Nai Yang, kam v noci připlouvají klást vejce. Pokud však chcete shlédnout i suchozemské tvory, severovýchodní část ostrova Khaou Phra Thaeo Game Reserve je ideálním místem, kde žijí buvolové, divoká prasata, sloni, opice i mnohé druhy tropických ptáků. Také se zde turisté mohou projet po deštném pralese nebo si jen tak vychutnat klid a pohodu u vodopádů Ton Sai či Bang Pae.

Mnoho lidí na Phuket přijíždí zejména kvůli potápění. Jednak zde mohou absolvovat některý z potápěčských kurzů a získat certifikát, jednak mohou již s certifikátem navštívit národní park Similan Islands, který přitahuje právě potápěčské nadšence. Snadnou alternativou potápěni je však šnorchlování, k němuž není zapotřebí certifikát, a čisté zdejší vody pro ně skýtají vynikající podmínky.

V severní části Phuketu se nachází Thalang, který láká řady turistů, a to zejména díky proslulému chrámu Wat Phra Thong. Hlavní atrakcí chrámu je polovina sochy Buddhy. Chrám pochází z konce 18.století, ale socha byla poničena v průběhu barmské invaze a polovina v této době zmizela.

Ubytování

Phuket nabízí celou řadu možností pro ubytování. Můžete si vybrat některý z luxusních hotelů, jako například dokonalý Trisara Phuket, který nabízí chrámový styl, klid a idylu útesů a palem. Naopak Resort Chava u pláže Surin je skvělou volbou pro rodiny s dětmi. Střední cenovou hladinu pak může reprezentovat Pen Villa Hotel v Patongu nebo Outrigger Laguna Phuket Beach Resort, ležící přímo u pláže. Rušnější prostředí pak nabízí Lofts Boutique Hotel. Na maximální pohodlí hostů pak myslí například v Patong Princess Hotelu pár minut od pláže Patong.

Jídlo a pití

Phuket je však populární také i díky své nezaměnitelné kuchyni. Byla by velká škoda navštívit tento ostrov a neochutnat některou z proslulých místních specialit, jako je například Tom Yam Goong což je, stručně shrnuto, směs pikantní krevety a kyselé polévky. Tento pokrm patří k nejoblíbenějším v Thajsku vůbec. Existuje i celá řada variací, které používají například kuřecí či vepřové maso nebo mořské plody. Nejdůležitější součástí je však právě ona zmíněná polévka, vyráběná z kokosového mléka, red chilli, hub, bylin a koření. Indickou stopu můžete objevit například v Massaman Curry, které spojuje kari s kokosovým mlékem, limetkovým džusem či bazalkou, arašídy a rajčaty. Čínským příspěvkem do místní kuchyně je Dim Sum, který může obsahovat jak krevety, tak i vepřové maso nebo zelené fazole.

Za zmínku a hlavně za ochutnání stojí bezpochyby také Por Pia, jarní thajská roláda, plněná masem, zeleninou, krevetami a rýžovými nudlemi. Kulinářským zážitkem pak nepochybně bude Satay. Výběr je zde více než pestrý a luxusní je především arašídová omáčka, která je perfektním spojením rybí omáčky, zázvoru, jalapeňos, zelené cibule, pepře, arašídového másla, sezamového oleje, limetkové šťávy a kokosového mléka. Satay, ať již kuřecí, vepřové nebo hovězí prostě musíte ochutnat.

A na konec ještě sladká tečka – Roti palačinka. Jde o unikátní thajskou variantu sladké palačinky. Těsto je víceméně klasická směs mouky, vajec a kondenzovaného mléka, jako náplň můžete zvolit plody, které máte rádi. Vynikajícím doplněním je husté kokosové mléko nebo zmrzlina.

Ostrov Phuket je vhodným místem pro turisty s různými finančními možnostmi. Nabízí jedny z nejlepších pláží na světě, ale i vzrušující plavby na člunu například na slavné Phi Phi ostrovy či klidné plavby v zálivu Phang Nga, kde dramaticky vystupují z vody krasové vápencové útesy. Pro ty hosty, kteří touží po romantice, skýtá různá utajená zákoutí.  Nadarmo nebývá označován za perlu Andamanských ostrovů.

Provozování turistických a sportovních aktivit

Na ostrově Phuket je podporováno mnoho aktivit pro volný čas a jeho trávení při dovolených. Jejich ceny jsou většinou na přijatelných úrovních a nabízeny nesčetným množstvím místních cestovních kanceláří a hotelů. Vykonávání těchto zájmů je přitom nabízeno na velmi profesionální úrovni a s ohledem na bezpečnost při jejich realizaci. Můžete si zde tak zahrát golf nebo minigolf, potápět se či šnorchlovat, rybařit, jezdit na vodních lyžích, dokonce i jezdit na slonovi, na kajaku, věnovat se horolezectví, projíždět se na raftu nebo na obyčejném kole, anebo provozovat trekking.

5 věcí, které je třeba bezpodmínečně nutné na Phuketu podniknout

 1.  Návštěva zátoky Phang Nga
  Jedná se o místo se spektakulárními scenériemi, které je ideální navštívit zejména při východu nebo západu slunce. Je to jedinečná oblast na koupání, kde je voda pohádkově smaragdově zelená. Bude se Vám zdát, že sníte, ale jste ve skutečnosti v pozemském ráji, kde se natáčely i slavné scény z filmů o Jamesi Bondovi.
 2. Phuketské staré město
  Čínské a portugalské netradiční obchůdky na nejméně oblíbených místech Vás možná překvapí a potěší Vás v samotném srdci jinak zdánlivě spícího provinčního města. Domy jsou stavěné většinou starodávnou čínskou architekturou. Očekávejte nečekané a rozhodně si nezapomeňte fotoaparát nebo kameru.
 3. Noční život v ulici Bangla
  Když zajde slunce, je určitě třeba zajít do Bangla. Je důležité mít zároveň na vědomí, že jen se smyslem pro humor a otevřenou myslí můžete zažít nějakou zábavu. S exotickými slečnami i poněkud extravagantními chlapci tu můžete například při popíjení piva prožít neobvyklé chvíle, na něž nikdy nezapomenete. Být obezřetný se v tomto případě ale jistě vyplácí.
 4. Kabaretní show u „Simona“
  Jedná se zřejmě o největší travesti kabaretní show, jakou zde můžete v okolí najít. Se „zpěváky“, které tento kabaret nabízí, ani nepoznáte, že jde o muže. Jsou totiž dokonale převlečení a namaskovaní. O takových figurách si mohou ženy leckdy nechat jen zdát.
 5. Chrám Wat Chalong
  Wat Chalong je jeden z nejdůležitějších chrámů na Phuketu a navštěvován ročně tisíci cizinců. Je vystavěn jako typická pagoda a rozvěšené jsou na něm stovky skleněných kousíčků. Má zajímavou historii a je spirituálním centrem ostrova. Pokud neučiníte návštěvu tohoto fascinujícího posvátného místa, jako byste z Vaší dovolené nic neviděli.

 

Copyright © 2022 Tropické ostrovy, Tropical Islands.