Nedefinováno (Nedefinováno)

Nedefinováno (Nedefinováno) Réunion

Réunion je malý ostrov, který leží v Indickém oceánu na východ od Madagaskaru. Není až tak známý a návštěvnost není tedy tak vysoká jako na ostatních ostrovech Indického oceánu. Patří k jednomu z nejneobvyklejších ostrovních rájů na planetě. Přitom se zde nachází spousta pozoruhodností, které by mu mohly zajistit světovou proslulost. Přesto však zůstává neobjeveným tajemstvím pro většinu světa, s výjimkou Francouzů, kteří jej považují za součást vlastní země. Ačkoliv jste tedy více než 9000 km daleko od Paříže, vstupujete vlastně oficiálně do Réunionu. Cesta z letiště Charles de Gaulle nonstop do Réunionu trvá déle než 11 hodin.

Réunion je francouzským zámořským územím, které nabízí fascinující směsici kreolských, afrických, indických, čínských i francouzských vlivů, které vznikly během staletí díky přistěhovalectví. To je také příčinou výrazné multientické atmosféry na ostrově. Nedílnou součást sociální struktury ostrova tvoří kulturní rozmanitost. Nalézt je zde možné řadu architektonických pokladů, historických památek, nádherných církevních i koloniálních budov a také je možné navštívit mnoho festivalů, které umožňují lépe poznat místní kulturu. A neschází pochopitelně ani špičková muzea, která návštěvníky seznámí s místní historií a životem na ostrově.

Réunion počasí

Podnebí je zde tropické a vlhké. Léto zde trvá od prosince do března a průměrnou teplotou je 26°C, zima pak trvá od dubna do listopadu a průměrná teplota dosahuje na pobřeží cca 20°C. Na druhou stranu teplota vody zde málokdy klesne pod 23°C. Rizikovým obdobím jsou měsíce od prosince do února, kdy zde probíhá cyklónová sezóna.

Pod drobnohledem

Jde o vulkanický ostrov, pokrytý velkými krátery, uvnitř nichž se nachází celé vesnice. Je to zcela jiný svět, než jaký můžete spatřit na plážích a útesech pobřeží. Uvnitř se mění klima, snižuje se zde teplota, a dostanete se záhy do svěžího deštného prales, kde se nachází velkolepé vodopády. Mafate, je první z těchto tří míst, dostupné pouze pěšky po turistické stezce, dalším je Salazie, plné vodopádů a řek uprostřed bujné vegetace, a pak Cilaos s podivuhodnou alpskou vesnicí na úpatí hory. Na ostrově je možné uskutečnit výlet helikoptérou, který vám poskytne celkový pohled na tato neobvyklá města.

Zelený Réuninon s primitivními lesy kontrastuje s modrými lagunami Saint-Gilles, Saint-Leu a Saint-Pierre, i s 30 km zlatých písčitých pláží podél pobřeží. Na ostrově se mohou návštěvníci pokochat i zahradami, plnými tropických květin. Velmi zajímavé budou pro turisty i kreolské chatrče, kterých na ostrově najdete nespočet.

Ostrov Réunion nabízí výjimečně rozmanitý terén, takže není překvapením, že aktivitou číslo jedna je zde turistika. Turisté zde najdou jednoduché přírodní stezky lesem, ale i náročné vícedenní trasu a ikonické vrcholy, včetně Piton des Neiges s výškou 3 071 m, která je významnou turistickou atrakcí s více než 150 zaznamenanými erupcemi. Na vrchol této sopky lze vylézt a k dispozici je i horská chata, pro ty, kdo zde chtějí zůstat přes noc a ráno si vychutnat východ slunce.

Užijte si to tu

Pokud však turistika není tím, co vás láká, Réunion nabízí mnohem více aktivit, jako paragliding, kaňoning, jízdu na horském kole, rafting i jízdu na koni. A ačkoliv primárně není tento ostrov typickým cílem pro potápěče, na západním pobřeží se i pro tento sport najdou příležitosti. Toto místo je však také známé hojným výskytem žraloků a jejich útoků, takže plavání a surfování je zde povoleno pouze na plážích, chráněných sítěmi či lagunami.

Réuninon může na návštěvníky působit doslova magickým dojmem. Vystupuje z oceánu jako čedičový štít, zahalený do zeleně. Rozmanitost krajiny je ohromující. Čekají zde úžasné hory, smaragdové lesy, působivé vodopády, panoramatické výhledy, ale i energická pobřežní města a bílé či černé pískové pláže. A pochopitelně nelze nezmínit fantastickou Piton de la Fournaise, jednu z nejdostupnějších aktivních sopek na světě. Koneckonců Réunion není nadarmo nazýván Havají jižní polokoule. Kromě toho jsou zde i tři krátery, kaldery, kde žijí lidé.

Navštivte

Hlavní město ostrova, Saint-Denis, je největším francouzským městem mimo Francii. Zaujme francouzskou koloniální architekturou a svěžími zelenými zahradami.

Méně známé, ale neméně zajímavé místo je pak obec Hell-Bourgh, která se řadí mezi nejkrásnější francouzské vesnice.

Na severu ostrova se nachází jedno z nejkrásnějších míst, vyhlídka Le Maido, nacházející se nedaleko Cirque de Mafate, kde se před očima okouzlených návštěvníků otevře ohromující výhled na západní pobřeží Réunionu.

Přímo povinností návštěvníků ostrova je cesta k místním vodopádům. Mezi ty nejkrásnější patří Bassin des Aigrettes v Saint-Gilles Les Bains nebo Cascade de Bras Rouge v Cialos, či Delices v Sainte-Suzanne a Takamaka v Saint Benoit.

Neméně poutavá jsou zdejší muzea, jako La Saga du Rum, tedy muzeum věnované rumu, umístěné v srdci nejstarší destilérky na ostrově, Sanit-Pierre, kde se návštěvníci mohou dozvědět mnohé o výrobním procesu jednoho z tradičních alkoholických nápojů na ostrově. Prohlídka je pak zakončena ochutnávkou místních produktů.

Fascinující je také Aquarium de la Reunion, které má obsah 600 000 litrů vody a které obsahuje impozantních 500 druhů ryb a jiných mořských živočichů. Mořský život ve vodách kolem ostrova je velmi bohatý a poměrně oblíbené jsou organizované výlety za pozorováním delfínů nebo velryb.

Ubytování Réunion

V poslední době se na ostrově rozvíjí i hotelový průmysl, protože aktuálně se na západní straně ostrova nachází jediný pětihvězdičkový resort Lux Saint Gilles. Přesto není problém zde nalézt vhodné ubytování, které uspokojí nároky a současně odpovídá rozpočtu. K dispozici jsou luxusní hotely jako PALM Hotel & Spa v Petite-Ȋle, ale i venkovské domy, například Villa Ambralini nedaleko Saint-Pierre či ubytovny pro mládež. Na Réunionu je také možné kempování na mnoha zajímavých místech, jako například Le Camping de l´Ermitage na okraji laguny Saint-Gilles les Bains.

Ochutnejte

Pobyt na ostrově si užijí i gurmáni. Ostrovní kuchyně je skvělým sladěním kreolských, indických, čínských i francouzských kuchyní. Plážové restaurace pochopitelně nabízí čerstvé ryby. Nejchutnější kreolská jídla se pak podávají hlavně v penziónech s domácí kuchyní. Regionální specialitou je pak kreolská mísa “cari”, obsahující drůbež, ryby i mořské plody, česnek, cibuli, rajčata, kurkumu, hřebíček či zázvor. Kuchyni zde také vládne koření, zejména chili.

Vynikající Cari a Rougail si můžete dát v La Marmite v Saint-Gilles, což je místní kreolská restaurace. Pravděpodobně nejlepší restaurací na ostrově je Blue Margouillat, jejíž kuchyně odráží smíšený charakter obyvatelstva. A pobývat na Réunionu a neochutnat jednu z nejexkluzivnějších a nejdražších káv na světě, Bourbon Point, to je skoro hřích.

Zdejší trhy jsou plné barevného exotického ovoce a zeleniny, zdejší města obsahují mnohé pekařské a cukrářské prodejny, nabízející bagety, croissanty i koláče. Dietu zde určitě držet nebudete!

Nejkrásnější pláže světa

Ostrov Réunion figuruje právem na vrcholu seznamu nejfotogeničtějších destinací světa. Může se však pochlubit i množstvím nádherných pláží, z nichž ty nejlepší jsou soustředěny v úseku mezi Saint-Gilles a l´Ermitage Les Bains, a také půvabnými lagunami. Díky tomu všemu je Réunion rájem pro zamilované páry, ale také pro všechny, kdo holdují outdoorovým aktivitám.

Z historie ostrova

La Réunion (z francouzštiny česky doslova „Shledání“ – tento název má svůj historický význam) je ostrov na jihozápadě Indického oceánu a stal se zámořským francouzským departmentem (1946) a zároveň regionem (2003). Nachází se v tropickém klimatu v oblasti bohaté na cyklony a charakterizuje ho vrásčitý reliéf zapříčiněný silnou erozí. Nejvyšší vrch zde má 3 071 m. n. m. (jmenuje se Piton des Neiges) a hory zpravidla představují jedny z nejatkivnějších sopek na světě.

Díky francouzské kolonizaci ostrova se po r. 1710 údajně podařilo do Evropy dostat první kávu (jak tvrdí jeden ze zdrojů). Maskarénské ostrovy (kam patří i Réunion) jsou totiž vedle afrických a arabských míst jedinou původní oblastí, kde přirozeně rostl kávovník. Kultura pití kávy tedy byla známá již dříve, načež se podařilo její pěstování dostat pod kontrolu francouzského krále, který tu pro tyto účely zřídil speciální společenství. Samotné obývání ostrova Francií začalo již ale v r. 1642 (zabrán byl v r. 1638), přičemž předtím nebyl trvale osídlen.

Réunion dnes

Stejně tak dnes je díky administrativnímu členění země spadající pod Francii možné mluvit o jedné z nejodlehlejších částí Evropské unie. Přestože se tu eurem neplatí, stát je hospodářsky na pomoci Francie přímo závislý.

Počet obyvatel je odhadován na více než 840 000. Všichni se zdržují zejména na pobřežích nebo v hlavním městě Saint-Denis. Zdejší demografie je charakteristická mladostí obyvatel nejrůznějšího původu od Evropanů, západních nebo východních Afričanů přes Malgachy (potomci otroků), Indy, Anamity, Malajce až k Číňanům. Tato kohabitace funguje poměrně dobře a jednotliví obyvatelé se sdružují v nejrůznějších spolcích, jejich odlišnosti v používání jiných jazyků tvoří speciální réunionský jazyk (vlastně kreolizovaná francouzština vzniklá z normanštiny a malgaštiny), své odchylky v kuchyni pak sjednocují do tzv. réunionové gastronomie a třeba v hudbě se jedná o styly jako séga nebo maloya. Tento originální mix je také prvním a hlavním lákadlem pro nejvýznamnější tažný sektor ekonomiky ostrova, jakým je turizmus.

Ostrov Réunion je bohatý jak na faunu, tak na flóru. Žijí tady typy rostlin nebo zvířat, které nikde jinde na světě nenajdete. Některé druhy zde však byly přivedeny uměle a jsou tak považovány za invazivní. Můžete tu najít i řadu divokých druhů jako např. jaguáry. S vytvořením národního parku byl ostrov dále prohlášen za jeden z odkazů světového dědictví Unesco v r. 2010.

Doprava na ostrově

Díky některým fondům EU zde byly provedeny i nějaké dopravní projekty, např. dálnice spojující sever a jih ostrova. Ve vlastnictví obyvatel je přitom přes 300 000 registrovaných aut, tzn. že zhruba jeden automobil připadá na dva obyvatele. Se svým počtem i kvalitou tak ale zaostávají za průměrem Francie. Předpokládá se však, že v horizontu do r. 2020 se počet všech aut zvýší až na 500 000 ks. Nejvýznamnější lodní přístav pro mezinárodní přepravu i transporty se zbožím je situován v oblasti Port na severozápadě ostrova. Mimo jiné se zde plaví jen pro pouhé potěšení, za účelem rybolovu, využívána je také linka mezi Réunionem a městem Brest nebo Toulon. Ostrov disponuje také dvěma letišti – jedním z nich je Roland Garros (toto největší letiště je u města Sainte-Marie při Saint-Denis na severu ostrova a nabízí spojení do Paříže, Marseille, Lyonu, Toulouse, Nantes nebo Bordeaux, ale také zprostředkuje mezinárodní spojení na ostrov Mauricius, do Johanessburgu, Bangkoku nebo Sydney), druhé se jmenuje Pierrefonds, je v přímé blízkosti města Saint-Pierre na jihu země s omezenou přepravní kapacitou a dostanete se odsud např. na Madagaskar. Zajímavé je, že na ostrově běžně operují také helikoptéry pro případ, že by bylo třeba dostat se do nějakého místa nedostupného pozemní dopravou.

Copyright © 2022 Tropické ostrovy, Tropical Islands.