Nedefinováno (Nedefinováno)

Nedefinováno (Nedefinováno) Vanuatu

Vanuatu jsou ostrovy, nacházející se západně od Fidži. Souostroví Vanuatu tvoří 83 ostrovů a všechny nabízí fantastickou přírodu, deštné pralesy, možnosti báječného potápění, spoustu ryb a nezapomenutelnou tichomořskou pohostinnost. Turisty zde příjemně překvapí ceny, které jsou mnohem nižší než na ostatních známých ostrovech Pacifiku. Je to patrně způsobeno tím, že tyto ostrovy ještě nejsou turisticky tak známé, ačkoliv to ještě neznamená, že zde nenajdete ráj. Ba naopak, čím méně lidí zde potkáte, tím více si zdejší krajinu užijete.

Možná budete mít problém se domluvit s místními obyvateli, protože v rámci ostrovních skupin mají mnohé kmeny vlastní kulturní tradice a jazyk.

Zdejší počasí

Díky krásnému tropickému klimatu je zdejší počasí příjemné po celý rok, ale nejlepší doba pro návštěvu je od dubna do října. Touto dobou jsou zde obvyklé příjemné teploty 18-28°C. V listopadu až březnu je zde spíše období dešťů, i když přeháňky jsou spíše krátké. Celoroční teplota vody je 22-28°C, takže ať sem přicestujete kdykoliv, plavání si vždycky užijete.

Cesta na ostrov

Cestovat sem je pak nejlepší letecky, přičemž obvykle sem létají letadla z Austrálie. Vanuatu je vzdáleno cca 4 hodiny letu od východního pobřeží Austrálie. Přímé lety jsou realizovány z Brisbane, Sydney a Melbourne na mezinárodní letiště Baurfield na ostrově Efate, vzdálené asi 10 min od přístavu Port Vila. Do Port Vila se dostanete buď taxíkem nebo kyvadlovou dopravou. Přímé lety jsou však možné i do Espiritu Santo, ráje potápěčů, nebo na ostrov Tanna.

Vanuatu je tichomořské souostroví, které dokonale narušuje zažité představy o výletních lodích a okázalých letoviscích. Čekají zde spíše opuštěné pláže, starobylá kultura a drsná příroda. Ale ani o další zážitky zde není nouze. Mimo jiné zde můžete vylézt na kráter a podívat se do magmatem naplněné aktivní sopky Mt Yasur. Kde jinde máte takovou možnost?

Vanuatu, jedno z nejšťastnějších míst na světě

Ve skutečnosti bylo Vanuatu zvoleno jako jedno z nejšťastnějších míst na světě. Toto místo dokonce inspirovalo slavného autora J.A.Michenera k napsání klasického románu Talses of the South Pacific.

Kontrast mezi moderními rekreačními středisky a starou tradiční kulturou je zajímavý a pozoruhodný. Tradiční vesnice ukryté v kopcích dodnes ukrývají jedinečný způsob života. Ostrovy Vanuatu jsou zkrátka místem, kde můžete prožít dobrodružství nebo jen tak relaxovat u bazénu, podle své chuti. Plážové chatky mohou stát vedle luxusních hotelů, zkrátka si zde najde každý svůj vlastní styl.

Ubytování na ostrově

Pokud jde o možnosti ubytování, je Vanuatu v tomto směru poněkud problematičtějším místem. Je zde poměrně dost levných hotelů, je však možné si tu pronajmout dům či byt nebo využít omezené možnosti sdíleného ubytování. Příkladem příjemného a přitom jednoduchého ubytování mohou být Rocky Ridge Bungalows, které nabízí prosté, ale pohodlné bungalovy s výhledem na moře. Naopak Havannah je luxusní letovisko, vhodné i pro rodiny s dětmi, kde si mohou hosté vybrat některou z útulných zahradních vil s dokonalým komfortem. Příjemnou variantou zařízení střední kategorie může být třeba hotel Espiritu v Luganvillle.

Ochutnejte

Na celém ostrově si místní obyvatelé stále udržují svou tradiční stravu. Ta je založena z velké části na rýži, která tvoří základ mnoha jídel. Mezi další oblíbené potraviny patří kořen taro, brambory yamy, i kokosové ořechy. Místní specialitou, která se stává stále vzácnější, je Krab kokosový, který však postupně vymírá, nebo Lap Lap, což jsou banány pokryté kokosovým krémem, vařené často s kuřecím masem či rybami.

Vliv francouzské kuchyně je velmi silný. Chcete-li si vychutnat některé francouzské speciality, měli byste navštívit restauraci Le Jardin des Saveurs v Lunagville, kde si můžete dát delikatesy, jako humři, hlemýždi či krevetky. Jedinečným zážitkem pak bude jídlo v The Barge Floating Restaurant v hlavním městě Port Vila.

Pokud jde o drinky, velká část nápojů se dováží z Austrálie či Nového Zélandu, ale typickým pacifickým nápojem je kava, která má velmi uvolňující účinek a na Vanuatu je silnější než v jiných zemích jižního Pacifiku. Mnozí místní obyvatelé pak milují zdejší pivo Tusker či Vanuatu Bitter. A pozor – pít na Vanuatu kohoutkovou vodu zde však může být nebezpečné.

Nenechte si ujít

Hlavní město Port Vila jednoznačně zaujme společným koloniálním vlivem Francie a Británie. Kupříkladu strava je ovlivněna spíše francouzskou kuchyní, ale jazyk je silně ovlivněn angličtinou. Severně od Port Vila se nachází lokalita světového dědictví Území náčelníka Roi Maty, který se pokusil sjednotit kmeny a vládnout jim v míru. Dnes zde najdete Národní muzeum i kulturní centrum. Port Vila leží na hlavním ostrově Efate, který je současně také ostrovem nejrozvinutějším.

Vanuatu je oblíbenou destinací pro milovníky potápění. Čekají je zde podmořské tunely, jeskyně i grotty. Je také možné se potopit k lodi SS Prezident Coolidge, která se potopila během druhé světové války.

Nedaleko ostrova Tanna leží Mystery Island, který je z větší části neobývaný, pouze dvakrát týdně zde přistává letadlo s návštěvníky, kteří se rádi projdou po zlatavých plážích, šnorchlují nebo se zajdou podívat do džungle. Je to příjemné a odlehlé místo pro návštěvu. Pro šnorchlování je však ideální zejména mořská rezervace Hideaway Island Marine Reserve. Nezapomeňte také poslat vodotěsnou pohlednici zdejší podvodní poštou.

Mezi další vodní sporty, které jsou zde poměrně rozšířené, patří kitesurfing nebo parasailing. A pochopitelně spousta lidí sem míří za rybolovem. Ten je zde velmi populární a dokonce se zde během roku pořádá mnoho soutěží. Příležitostní rybáři si mohou zaplatit rybářskou výpravu, kde mohou ulovit třeba mečouna.

V letoviscích Vanuatu mohou také turisté sledovat rané bungee-jumpingové techniky v rámci tradičních Nagholských obřadů.

Velmi zajímavou atrakcí je prohlídka kmenových vesnic, kde se návštěvníci dozvědí spoustu informací o životě a historii této země a dokonce také o kontroverzní otázce kanibalismu. Na některých místech se můžete setkat přímo s náčelníkem kmene.

Mezi nejznámější turistické cíle patří proslulé vodopády Mele Cascades, které jsou snadno dostupné. V okolí se pak nachází džungle, které lákají k pěším výletům.

Ostrovy Vanuatu jsou perfektním místem pro objevování a pro nová dobrodružství. Jsou však ideální pro osvobození se od stresu a napětí civilizace, je prostě snadné se ponořit do bohaté a autentické kultury ostrova, vytvořit si nové přátele a sdílet radosti s místními obyvateli.

Souostroví Vanuatu

Jinak úředně Vanuatská republika, je velmi bohaté na používání jazyků. Úředními jazyky jsou tady hned tři, a to francouzština, angličtina a bislamština, ale jinak se tu hovoří více než 100 jazyky. Přestože se jedná o soubor zhruba 83 ostrovů a ostrůvků, seskupených do tvaru písmene Y, žije zde jen něco málo přes 240 000 lidí, a je tedy co říci, že bude kolikrát asi hodně těžké se na čemkoli s kýmkoli domluvit. Většina obyvatel totiž ovládá dobře jen ten svůj jazyk.

Během tisíciletí před evropskou kolonizací osidlovaly souostroví různé melanéské etnické skupiny – z toho vyplývá dnešní již zmíněná mimořádná jazyková rozmanitost. Mezi 11. a 15. stoletím na ostrovy připlouvali Polynésané. Prvními Evropany na Vanuatu byli už Španělé (v r. 1605), Francouzi (1768) a Angličané; James Cook pojmenoval v r. 1774 ostrovy názvem Nové Hebridy. V 19. století se pak na Vanuatu usazovali převážně Britové a Francouzi; v r. 1906 Velká Británie a Francie ustavily na ostrovech společnou vládu (kondominium). Společnost je dodnes rozdělena na anglofonní a frankofonní Vanuaťany (takovýmto Melanésanům se říká Ni-Vanuatu). Po japonské invazi na Šalomounovy ostrovy v r. 1942 vybudovalo na největších ostrovech Nových Hebrid, mezi které patří Efate a Santo, své základny americké námořnictvo. Těmito základnami prošlo na půl miliónu vojáků.

Nové Hebridy získaly nezávislost na Francii a Spojeném království dne 30. 7. 1980 a jméno státu bylo změněno na Vanuatu (v jednom z jejích jazyků znamená „Naše země“). Vanuatu je jednou z 50 nejméně rozvinutých zemí světa – v žebříčku HDP je na 207. místě ze 233 ekonomik. V roce 2008 bylo však Vanuatu zároveň vyhodnoceno jako místo, kde žije nejšťastnější národ na světě.

Vanuatu se bohužel nachází v seizmologicky aktivní oblasti s následným rizikem tsunami a ve velké části země hrozí také nebezpečí onemocnění malárií. Působí tady několik činných sopek, z nichž k nejznámějším patří Lopevi, Marum a Benbow. Zvláštností je sopka Gaua, jejíž kráter vyplňuje jezero Letas. Globálnímu oteplování je pak přičítáno postupné zvyšování mořské hladiny a pohlcování některých vanuatských ostrovů.

Vanuatu se rozkládá v oblasti, kde vládne především vlhké tropické a rovníkové klima. Teplota se zde pohybuje mezi 22–27 °C. Někdy ročně spadne až 2000 mm srážek. Na jihu se na rozdíl od severu dá zřetelněji rozlišit období dešťů a sucha. Během období dešťů představují poměrně velké nebezpečí tajfuny.

Rostlinstvo na severu se podstatně liší od flory na jihu. Na severu převládají spíše tropické lesy, v nichž rostou santalové stromy, stromové kapradiny a týky. Na jihu se ale rozprostírají savany se suchými lesy, kde rostou vzácné stromy kauri. Pokud jde o faunu, na ostrovech nežije příliš mnoho savců. Najdete zde pouze hlodavce, zdivočelá prasata, poletuchy nebo netopýry. Značnou převahu tu mají spíše různí ptáci, protože Vanuatu je pro ně domovem asi pro 50 druhů (holubi, hrdličky, drozdi, papoušci nebo pěnkavy). Plazi jsou zde zastupováni v podobě gekonů a jiných menších ještěrů.

Vraťme se ještě k obecným údajům ostrovního státu. Je až kupodivu, že křesťané tvoří více než 80 % veškerého náboženského vyznání obyvatel. Správně je území děleno na 6 provincií a hlavním městem je tu Port Vila s pouhými 36 000 obyvateli. Platí se zde jednotkou vatu. 100 VUV je asi 22 Kč.

Co se týče hospodářství, hlavní zde pěstovanou plodinou je kokosová palma. Pěstují se tu také ale citrusy, cukrová třtina, banány, chlebovník, kakao, káva, jamy, kukuřice, taro nebo vanilka a různé druhy zeleniny. Důležitým pro ostrov a rovněž pro vývoz je pak rybolov a následné zpracování ryb v hojném potravinářském průmyslu.

Pro nutné případy souvisejícími s řešením administrativním nebo obchodních záležitostí je potřeba obracet se na konzulát v australské Canbeře nebo Sydney.

Copyright © 2022 Tropické ostrovy, Tropical Islands.